SHBA do të punojë me Finlandën dhe Suedinë në rast agresioni

Bota

SHBA do të punojë me Finlandën dhe Suedinë në rast agresioni

Nga: A.SH Më: 18 maj 2022 Në ora: 18:56
Joe Biden

Presidenti amerikan Joe Biden thotë se Shtetet e Bashkuara do të punojnë me Finlandën dhe Suedinë në rast të ndonjë "agresioni" të jashtëm që mund të kërcënojë sigurinë kombëtare, ndërkohë që anëtarësimi i tyre në NATO është në shqyrtim.

Presidenti amerikan përsëriti mbështetjen e tij për ofertën e Suedisë dhe Finlandës për t'u bashkuar me NATO-n, duke thënë se kjo do të "forconte më tej bashkëpunimin tonë të mbrojtjes" dhe do të përfitonte të gjithë aleancën, raporton BBC, përcjell Bota sot.

SHBA është vendi i fundit që ofron mbështetje për të dy vendet në rast të ndonjë agresioni, me disa të tjerë që ofrojnë garanci të ngjashme.

Javën e kaluar, Mbretëria e Bashkuar ra dakord për një pakt të ndërsjellë sigurie me të dy vendet nordike, përpara vendimit të tyre për të aplikuar për anëtarësim në NATO - një vendim i cili është marrë në dritën e pushtimit rus të Ukrainës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat