Rusia ka pësuar një numër të njëjtë të vdekjeve si nga lufta në Afganistan

Bota

Rusia ka pësuar një numër të njëjtë të vdekjeve si nga lufta në Afganistan

Nga: H.O. Më: 23 maj 2022 Në ora: 07:16
Ilustrim

Në tre muajt e parë që kur Rusia pushtoi Ukrainën, ka të ngjarë të ketë pësuar një numër të ngjashëm vdekjesh me atë të përjetuar nga Bashkimi Sovjetik gjatë luftës së tij nëntëvjeçare në Afganistan, ka pohuar Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Një kombinim i "taktikave të dobëta të nivelit të ulët, mbulimi i kufizuar ajror, mungesa e fleksibilitetit" dhe një qasje komanduese e cila është "e përgatitur për të përforcuar dështimin dhe përsëritur gabimet" ka çuar në shkallën e lartë të viktimave, tha inteligjenca britanike në raportin e saj të fundit të publikuar këtë mëngjes.

Viktimat po vazhdojnë të rriten në ofensivën e Donbasit, shtoi raporti.

Publiku rus është dëshmuar, në të kaluarën, i ndjeshëm ndaj viktimave të pësuar gjatë luftërave të zgjedhura. Ndërsa viktimat e pësuara në Ukrainë vazhdojnë të rriten, ato do të bëhen më të dukshme dhe pakënaqësia publike me luftën dhe gatishmëria për ta shprehur atë mund të rritet.”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat