LIVE: Putini me ushtrinë e tij nuk kanë të ndalur, alarmohet bota: Rrezik, Lufta e Tretë Botërore afër!

Bota

LIVE: Putini me ushtrinë e tij nuk kanë të ndalur, alarmohet bota: Rrezik, Lufta e Tretë Botërore afër!

Nga: BOTA SOT Më: 24 maj 2022 Në ora: 06:10 Përditësuar në ora: 00:11 më 25.05.2022
Vladimir Putin - Foto ilustrim "Bota sot"

Vëllezërit Klitschko i thonë Davosit se 'gabimi më i madh' është të mendosh se lufta në Ukrainë nuk i prek të gjithë

Vëllezërit Klitschko, kampionë të peshave të rënda të boksit të kthyer në mbrojtës të Ukrainës, kanë paralajmëruar liderët evropianë se duhet të bashkohen në kundërshtim të plotë me Rusinë ose të përballen me destabilizimin e kontinentit.

Vitali Klitschko, kryetari i bashkisë së Kievit, dhe vëllai i tij më i vogël Wladimir, i cili drejton fondacionin e tyre bamirës, ​​janë takuar me liderë politikë dhe të biznesit në Forumin Ekonomik Botëror në Davos.

Ata i thanë Sky News se një përpjekje e bashkuar për të shkurtuar furnizimet ruse me naftë dhe gaz, për të aplikuar sanksione më të forta ndaj bankave dhe bizneseve të Moskës dhe një bojkot i plotë sportiv ishte i nevojshëm për të çliruar Ukrainën.

Vitali Klitschko tha: "Unë kam një mesazh për çdo politikan tani në Evropë, këtu në Davos dhe për të gjithë në Evropë dhe në mbarë botën.

“Nëse dikush e sheh luftën si diku larg, ai e sheh se lufta nuk më prek mua personalisht, ata po bëjnë gabimin më të madh.

"Kjo luftë mund të destabilizojë situatën në të gjithë rajonin. Kjo luftë mund të dëmtojë të gjithë në Evropë. Kjo është arsyeja pse tani ne kemi nevojë për unitetin e të gjitha vendeve. Ky është çelësi për paqen."

​BE pezullon përkohësisht tarifat për produktet ukrainase

Këshilli i Bashkimit Evropian, i cili përfaqëson 27 shtete anëtare, miratoi heqjen e detyrimeve doganore për importin e mallrave nga Ukraina për një vit, në mënyrë që të ndihmojë ekonominë e atij vendi për shkak të pushtimit rus.

Masa e propozuar nga Komisioni Evropian më 27 prill, u miratua nga Parlamenti Evropian më 19 maj.

Vendimi tani është konfirmuar dhe do të hyjë në fuqi një ditë pas botimit në Gazetën Zyrtare të BE-së, shtoi Këshilli në një deklaratë.

“Heqja e taksave doganore do të lehtësojë tregtinë me Ukrainën pas agresionit (rus) dhe do të ndihmojë ekonominë e saj", tha nënkryetari i Komisionit Valdis Dombrovskis në një konferencë për shtyp.

Tregtia midis BE-së dhe Ukrainës arriti në 52 miliardë euro vitin e kaluar, sipas organit ekzekutiv evropian.

Prodhimi i brendshëm bruto i Ukrainës pritet të shënojë rënie 35 për qind këtë vit, sipas Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN).

NYT: A ka luajtur Putin me Perëndimin?

Gazeta amerikane New York Times ka publikuar një opinion me video që përmban një përmbledhje se si dukeshin vitet e diplomacisë personale "të dështuar".

Pamjet nga 20 vjet takime dhe fjalime ndërkombëtare tregojnë Vladimir Putin duke u përqafuar ngrohtësisht nga liderët botërorë, duke përfshirë ish-kryeministrin britanik Tony Blair dhe ish-presidentin e SHBA George W Bush.

"Edhe nëse ata thjesht do t'i jepnin atij përfitimin e dyshimit për qëllime politike, ata po bënin një lojë naive të përmasave historike: Jini të mirë me Putin dhe ndoshta ai do të kthehej mirë," shkruan Adam Westbrook.

“Ndërsa është e diskutueshme nëse qeveritë perëndimore mund të kishin parashikuar horizontin e përgjakshëm të vizionit të Putin, le të jemi të qartë tani për një gjë: diplomacia personale nuk funksionon kur ju nevojitet më shumë”, vazhdon ai.

Kur ishte në pushtet, Bush tha për Putin: "Unë e pashë atë të ishte shumë i drejtpërdrejtë dhe i besueshëm. Unë arrita të kuptoja shpirtin e tij. Nuk do ta kisha ftuar në fermën time nëse nuk do ta kisha bërë. Besoni atij."

Në të njëjtën kohë, Blair tha: "Roli që Rusia ka luajtur në komunitetin ndërkombëtar që nga 11 shtatori është i jashtëzakonshëm." Ndërsa ishte president i Francës, Nicolas Sarkozy e përshkroi Putin si "shumë inteligjent".

Gjatë presidencës së tij në SHBA, Barack Obama vlerësoi punën "e jashtëzakonshme" që Putin ka bërë për popullin e tij.

​Ukraina: Të paktën 14 civilë u vranë në sulme masive në Luhansk e Donetsk

Të paktën 14 civilë janë vrarë dhe 15 të tjerë janë plagosur në rajonet lindore të Luhansk dhe Donetsk gjatë sulmeve masive të kryera nga forcat ruse, tha ushtria ukrainase.

Në një postim në Facebook, ushtria njoftoi se trupat ruse kishin përdorur aeroplanë, raketahedhës të shumtë, artileri, tanke, mortaja dhe raketa në sulmin e tyre.

Të dy qytetet janë përballur me një breshëri sulmesh që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës tre muaj më parë.

Më herët, një guvernator rajonal njoftoi se forcat ruse kishin marrë kontrollin e tri qyteteve të Donetskut, përfshirë Svitlodarsk, raporton Sky News.

​Kanada blen municione artilerie për t’ia dhuruar Ukrainës

Kanada bleu 20.000 copë municion artilerie për Ukrainën sipas standardeve të NATO-s në mënyrë që të mbështesë mbrojtjen e këtij vendi nga pushtimi rus, tha sot ministrja kanadeze e Mbrojtjes Anita Anand.

Municioni u ble nga Shtetet e Bashkuara për rreth 98 milionë dollarë kanadezë (76.32 milionë dollarë amerikanë) dhe së shpejti do të dorëzohet në Ukrainë.

Ministri amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, gjatë një takimi virtual me aleatët për të koordinuar procesin e armatosjes së Ukrainës, i cili u mbajt të hënën, tha se rreth 20 vende njoftuan paketa të reja të ndihmës për sigurinë për Ukrainën.

Schroder refuzon detyrën në “Gazprom”

Ish-kancelari gjerman Gerhard Schroder, i kritikuar për lidhjet e tij me Rusinë, ka refuzuar ofertën për të qenë pjesë e bordit të kompanisë ruse të energjisë “Gazprom”, sipas një postimi në Linkedin.

Schroder tha se ai e kishte njoftuar “Gazprom” shumë kohë më parë se nuk ishte i interesuar për emërimin. “Unë ia kam thënë tashmë kompanisë”, tha ai.

Refuzimi i Schroder për të ndërprerë lidhjet e tij të biznesit me Rusinë pas pushtimit të saj në Ukrainë, ka zemëruar shumë individë në të gjithë spektrin politik në Gjermani.

Javën e kaluar, koalicioni qeverisës i Gjermanisë, i udhëhequr nga Socialdemokratët (SPD), që Schröder drejtonte dikur, vendosi të reduktojë privilegjet e tij speciale si ish-kancelar pas pushtimit rus të Ukrainës. 

Udhëheqësit e lartë demokratë dhe republikanë të Senatit nënshkruajnë rezolutën që mbështet aplikimet e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Udhëheqësit e lartë demokratë dhe republikanë në Senat kanë nënshkruar një rezolutë që mbështet aplikimet e Finlandës dhe Suedisë për t'u bashkuar me NATO-n dhe duke i kërkuar Joe Biden që të përshpejtojë procesin, ka raportuar NBC, transmeton "Bota sot".

Udhëheqësi i shumicës së Senatit Chuck Schumer dhe kreu i pakicës Mitch McConnell thanë se ata po bashkësponsorizonin rezolutën simbolike, e cila sinjalizon mbështetje të fortë dypartiake për dy aplikimet e vendeve evropiane për t'u bashkuar me NATO-n.

Komiteti i Marrëdhënieve me Jashtë do të shënojë rezolutën jodetyruese të enjten.

Senati nuk pritet të miratojë legjislacionin për të miratuar zgjerimin e NATO-s deri në këtë verë.

Ai kërkon mbështetje nga dy të tretat e senatorëve dhe kjo pritet të kalojë lehtësisht

.Rezoluta prej katër faqesh thotë se pushtimi rus i Ukrainës "ka ndryshuar në mënyrë dramatike situatën e sigurisë në Evropë" dhe se zgjerimi i NATO-s është kritik për të garantuar sigurinë e SHBA-së dhe aleatëve të saj evropianë.

Ai gjithashtu i bën thirrje administratës Biden të "lëvizë me shpejtësi" për të plotësuar të gjitha dokumentet dhe raportet e nevojshme që Senati të nënshkruajë zgjerimin e NATO-s dhe u kërkon anëtarëve të tjerë të NATO-s që të përfundojnë shpejt proceset e tyre të ratifikimit./M.L.

SHBA do t'i japë fund aftësisë së Rusisë për të paguar investitorët ndërkombëtarë

SHBA do të mbyllë rrugën e fundit që Rusia t'i paguajë miliardat e saj borxh investitorëve ndërkombëtarë nesër.

Ky veprim në mënyrë të pashmangshme do ta bëjë Rusinë të mos paguajë borxhet e saj për herë të parë që nga Revolucioni Bolshevik.

Departamenti i Thesarit tha në një njoftim se nuk planifikon të rinovojë licencën për të lejuar Rusinë të vazhdojë të paguajë borxhmbajtësit e saj përmes bankave amerikane.

Që nga raundet e para të sanksioneve, Departamenti i Thesarit u ka dhënë bankave një licencë për të përpunuar çdo pagesë të obligacioneve nga Rusia.

Kjo dritare skadon në mesnatën e 25 majit. Kishte tashmë shenja se administrata Biden nuk ishte e gatshme të zgjaste afatin.

Pa licencën për të përdorur bankat amerikane për të paguar borxhet e saj, Rusia nuk do të kishte aftësi për të shlyer investitorët e saj ndërkombëtarë të bonove.

Kremlini ka përdorur JPMorgan Chase dhe Citigroup si kanalet e tij për të paguar detyrimet e tij.

Rusia nuk ka dështuar në borxhet e saj ndërkombëtare që nga Revolucioni i vitit 1917, kur Perandoria Ruse u shemb dhe u krijua Bashkimi Sovjetik.

Rusia dështoi në borxhet e saj të brendshme në fund të viteve 1990 gjatë krizës financiare aziatike, por ishte në gjendje të rikuperohej nga ai mospagim me ndihmën e ndihmës ndërkombëtare./M.L.

Hungaria shpall gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të luftës në Ukrainë

Qeveria e Hungarisë ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të luftës në Ukrainë, e cila do të hyjë në fuqi nga nesër.

Kryeministri Viktor Orban e bëri njoftimin në një video në Facebook, duke thënë se kabineti i tij duhej të ishte në gjendje t'i përgjigjej sfidave shpejt.

Ndryshimi do të thotë se ai do të jetë në gjendje të qeverisë me dekret. Orban, i cili u rizgjodh për një mandat të katërt radhazi në prill, ka përdorur rendin e posaçëm ligjor më parë - një herë për shkak të migrimit dhe përsëri gjatë pandemisë së koronavirusit.

Ai është akuzuar më parë se ka përfituar nga krizat për të çuar më tej ambiciet autoritare dhe për të minuar rëndësinë demokratike të kontrolleve dhe ekuilibrave.

Japonia kritikon stërvitjen e përbashkët ushtarake 'provokative' të Kinës dhe Rusisë

Kishte konfirmim për stërvitjen e përbashkët ushtarake të mbajtur nga Kina dhe Rusia mbi Detin e Japonisë.

Ministri i Mbrojtjes i Japonisë, Nobuo Kishi, tha: "Ne besojmë se fakti që ky veprim u ndërmor gjatë samitit Quad e bën atë më provokues se në të kaluarën".

Në stërvitjen e tyre të parë të përbashkët ushtarake që nga fillimi i luftës në Ukrainë, aeroplanët ushtarakë fluturuan pranë hapësirës ajrore të Japonisë ndërsa Presidenti i SHBA Joe Biden u takua me liderët e Indisë, Kinës dhe Japonisë në Tokio.

Një zyrtar i lartë amerikan tha: "Ne mendojmë se kjo tregon se Kina vazhdon të jetë e gatshme të lidhet ngushtë me Rusinë, duke përfshirë bashkëpunimin ushtarak".

"Kina nuk po largohet nga Rusia," thanë ata. "Në vend të kësaj, stërvitja tregon se Kina është e gatshme të ndihmojë Rusinë të mbrojë lindjen e saj, ndërsa Rusia lufton në perëndim të saj."

Gjatë samitit, Biden tha se synonte të kundërshtonte pjesërisht ndikimin në rritje të Kinës në rajon.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat