Lavrov: Rusia po fokusohet në zhvillimin e marrëdhënieve me Kinën

Bota

Lavrov: Rusia po fokusohet në zhvillimin e marrëdhënieve me Kinën

Nga: M.H. Më: 24 maj 2022 Në ora: 13:19
Sergei Lavrov

Ministri i Jashtëm i Rusisë thotë se Moska do të shqyrtojë ofertat nga Perëndimi për të rivendosur lidhjet, por tani për tani do të fokusohet në zhvillimin e marrëdhënieve me Kinën.

Sergei Lavrov akuzoi vendet perëndimore se mbështesin "rusofobinë" që kur Moska filloi "operacionin e saj special ushtarak" në Ukrainë, kështu që Kremlini e përcakton pushtimin e tij, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

"Nëse [Perëndimi] dëshiron të ofrojë diçka në lidhje me rifillimin e marrëdhënieve, atëherë ne do të shqyrtojmë seriozisht nëse do të na duhet apo jo”, tha Lavrov në një ngjarje, sipas një transkripti në faqen e internetit të ministrisë së jashtme mbrëmë.

Rusia “duhet të pushojë së qeni e varur në çfarëdo mënyre nga furnizimet”që vijnë nga Perëndimi, shtoi ai.

Qëllimi i Moskës tani është të zhvillojë më tej lidhjet me Kinën, tha ai.

Rusia do të mbështetet "vetëm tek ne dhe në vendet që janë treguar të besueshme dhe nuk 'vallëzojnë me muzikën e ndonjë piper tjetër'", tha ai.

"Nëse vendet perëndimore ndryshojnë mendje dhe propozojnë një formë bashkëpunimi, atëherë ne mund të vendosim."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat