Ukrainës i dërgohet raketa anti-anije Harpoon, mund të përdoret për të larguar anijet ruse në Detin e Zi

Bota

Ukrainës i dërgohet raketa anti-anije Harpoon, mund të përdoret për të larguar anijet ruse në Detin e Zi

Më: 24 maj 2022 Në ora: 17:35
Raketa anti-anije Harpoon

Ukrainës po i dërgohen së fundmi armë të avancuara që do të rrisin gamën e saj të goditjes, për herë të parë që nga fillimi i luftës, pasi Danimarka premtoi raketa kundër anijeve Harpoon të prodhuara nga SHBA dhe një lëshues në vend.

Armët mund të përdoren për të larguar marinën ruse nga portet e Detit të Zi, duke lejuar rifillimin e eksporteve të grurit dhe produkteve bujqësore.

Ukraina ka kërkuar armë më të avancuara si mbrojtje ajrore, raketa kundër anijeve dhe raketa me rreze të gjatë veprimi, por deri më tani pjesa më e madhe e ndihmës ka qenë në sistemet me rreze të shkurtër veprimi si armët antitank Javelin dhe artileria.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha se ai ishte “veçanërisht mirënjohës” ndaj Danimarkës për furnizimin e armëve “për të ndihmuar Ukrainën të mbrojë bregdetin e saj”.

Disa vende të tjera ishin të gatshme të dërgonin Harpoon në Ukrainë, kanë thënë zyrtarët amerikanë dhe burimet e kongresit, duke shtuar se asnjë komb nuk donte të ishte vendi i parë ose i vetëm që dërgonte Harpoon, nga frika e hakmarrjeve nga Rusia nëse një anije mbytet me një Harpoon nga vendi i tyre. grumbulloj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat