I nënti që nga fillimi i luftës, vritet gjenerali më i lartë i forcave ajrore ruse në Donbass

Bota

I nënti që nga fillimi i luftës, vritet gjenerali më i lartë i forcave ajrore ruse në Donbass

Më: 24 maj 2022 Në ora: 22:21
Avioni i gjeneralit Botashov u rrëzua të dielën nga një raketë Stinger mbi qytetin Popansa në Donbass

Një gjeneral i Forcave Ajrore Ruse raportohet të jetë vrarë në Ukrainën lindore. Lajmin e bëjnë të ditur një sërë mediash, përfshirë BBC, Ukrainska Pravda dhe Dpa.

Avioni i gjeneralit Botashov u rrëzua të dielën nga një raketë Stinger mbi qytetin Popansa në Donbass.Gjenerali besohet të jetë oficeri më i lartë i forcave ajrore ruse i vrarë që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

Mediat ukrainase kishin raportuar për rastin të dielën, por deri më sot nuk ishte bërë asnjë konfirmim zyrtar për vdekjen e gjeneralit rus. Sipas raportimeve të mediave vendase të cilat citojnë burime, ky është gjenerali i nëntë rus që vritet në luftë.

Botashov konsiderohej një pilot i shkëlqyer, por ai doli në pension nga ushtria në vitin 2013 pas rrëzimit të një avioni Su-27.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat