​Kanada blen municione artilerie për t’ia dhuruar Ukrainës

Bota

​Kanada blen municione artilerie për t’ia dhuruar Ukrainës

Më: 24 maj 2022 Në ora: 22:26
Flamuri kanadez

Kanada bleu 20.000 copë municion artilerie për Ukrainën sipas standardeve të NATO-s në mënyrë që të mbështesë mbrojtjen e këtij vendi nga pushtimi rus, tha sot ministrja kanadeze e Mbrojtjes Anita Anand.

Municioni u ble nga Shtetet e Bashkuara për rreth 98 milionë dollarë kanadezë (76.32 milionë dollarë amerikanë) dhe së shpejti do të dorëzohet në Ukrainë.

Ministri amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, gjatë një takimi virtual me aleatët për të koordinuar procesin e armatosjes së Ukrainës, i cili u mbajt të hënën, tha se rreth 20 vende njoftuan paketa të reja të ndihmës për sigurinë për Ukrainën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat