Gjenerali rus thuhet se është vrarë nga parashutistët ukrainas

Bota

Gjenerali rus thuhet se është vrarë nga parashutistët ukrainas

Nga: M.H. Më: 25 maj 2022 Në ora: 13:08
Kanamat Botashev

Një gjeneral rus thuhet është vrarë nga parashutistët ukrainas, ka thënë ushtria e vendit.

Gjeneralmajor Kanamat Botashev ka të ngjarë të ketë vdekur pasi një aeroplan që ai po pilotonte u rrëzua nga trupat ukrainase, shtohet ajo.63-vjeçari do të ishte piloti luftarak i rangut më të lartë që do të vdiste në luftën në Ukrainë, përcjell “Bota sot”.

BBC Rusia raportoi se Botashev më parë kishte dalë në pension dhe nuk kishte fluturuar me aeroplan për një dekadë.

Ishte e paqartë pse ai ishte kthyer në kabinën e një avioni rus Su-25, një prej avionëve luftarakë më të sofistikuar të Rusisë.

Zyrtarët ukrainas njoftuan rrëzimin e avionit luftarak së bashku me një foto të rrënojave.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat