Lituania do të dërgojë 20 transportues të blinduar të personelit në Ukrainë

Bota

Lituania do të dërgojë 20 transportues të blinduar të personelit në Ukrainë

Nga: M.H. Më: 25 maj 2022 Në ora: 13:10
Tensionet Ukrainë - Rusi

Lituania do të dërgojë 20 transportues të blinduar të personelit M113 në Ukrainë.

Si dhe një numër kamionësh ushtarakë dhe automjete për çminim, me vlerë 15.5 milionë euro, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

Ministri i Mbrojtjes i vendit Arvydas Anusauskas tha në një deklaratë: "Ndihma e koordinuar nga ne dhe aleatët është faktori vendimtar për fitoren e Ukrainës".

Deri në ofertën e saj të fundit, Lituania ka ofruar mbështetje ushtarake për Ukrainën me vlerë 100 milionë euro, shtoi ministria e mbrojtjes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat