M&S të tërhiqet nga Rusia

Bota

M&S të tërhiqet nga Rusia

Nga: M.H. Më: 25 maj 2022 Në ora: 13:11
Foto ilustrim

Marks & Spencer ka thënë se po largohet nga Rusia për shkak të luftës së saj në Ukrainë.

Krahu rus i gjigantit të shitjes me pakicë drejtohet nga franshizë turq, duke operuar 48 dyqane me 1200 punonjës, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

Kompania ndaloi dërgesat në dyqane në mars, por tani ka thënë se "do të dalë plotësisht nga ekskluziviteti ynë rus" sepse është një "biznes i udhëhequr nga vlerat".

Ai tha se kostoja e largimit nga Rusia, së bashku me ndërprerjen e biznesit në Ukrainë, do të arrinte në 31 milion £.

Biznesi ukrainas i firmës është mbyllur pjesërisht për shkak të pushtimit rus.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat