Krateri tre metra i thellë u largua pas sulmeve ruse

Bota

Krateri tre metra i thellë u largua pas sulmeve ruse

Nga: M.H. Më: 25 maj 2022 Në ora: 13:12
Tensionet Ukrainë - Rusi

Një krater të paktën tre metra (10 këmbë) i thellë, me mbetjet e asaj që dukej të ishte një raketë ende në zjarr, u la pasi sulmet ajrore ruse goditën qytetin lindor të Ukrainës, Pokrovsk.

Numri i personave të plagosur ende po vlerësohet, por kreu i administratës së Pokrovsk, Ruslan Trebushkin tha se kishte të paktën disa lëndime, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

Një varg shtëpish me tarraca të ulëta pranë zonës pësuan dëme të konsiderueshme, me tjegulla të çatisë të hedhura në erë, korniza të dyerve të grisura nga muret dhe copa betoni të shpërndara përreth.

Viktoria Kurbonova, një nënë e dy fëmijëve që jetonte në një nga shtëpitë me tarraca, tha: "Nuk ka më vend për të jetuar, gjithçka është shkatërruar".

Dritaret tashmë ishin hedhur në erë nga një sulm i mëparshëm rreth një muaj më parë dhe u zëvendësuan me fletë plastike.

Zonja Kurbonova tha se çarçafi ndoshta u shpëtoi jetën sepse asnjë xhami nuk fluturoi në ndërtesë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat