LIVE: Rusia me avantazh ajror/ Merr nën kontroll centralin bëthamor – Paralajmëron ‘godtije’ për kompanitë që po largohen

Bota

LIVE: Rusia me avantazh ajror/ Merr nën kontroll centralin bëthamor – Paralajmëron ‘godtije’ për kompanitë që po largohen

Nga: Bota sot Më: 26 maj 2022 Në ora: 06:02 Përditësuar në ora: 22:35 më 26.05.2022
Udhëheqësit botërorë dënuan Rusinë për sulmin ndaj centralit në mars

Lavrov: Armët e perëndimit dërgojnë në një ‘përshkallëzim i papranueshëm’

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov paralajmëron se dërgesat perëndimore në Ukrainë të armëve që mund të arrijnë Rusinë mund të çojnë në një "përshkallëzim të papranueshëm", raporton BBC, përcjell Bota sot.

Në komentet në një intervistë për RT Arabic, të cituar nga agjencia e lajmeve Tass, ai thotë: "Perëndimi bëri thirrje për të mposhtur Rusinë në fushën e betejës, dhe për këtë është e nevojshme... t'u pompohet armë nacionalistëve ukrainas, regjimit ukrainas, përfshirë armët që mund të arrijnë në Federatën Ruse”.

"Këto janë armët që [Presidenti ukrainas Volodymyr] Zelensky i kërkon publikisht," thotë ai.

“Ne e paralajmëruam Perëndimin në mënyrën më serioze se ata tashmë, në fakt, po bëjnë një luftë prokure me Federatën Ruse... por ky do të jetë një hap serioz drejt një përshkallëzimi të papranueshëm”, tha Lavrov./A.SH

Rusia merr nën kontroll centralin bërthamor të Zaporizhzhya

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, ka thënë se trupat ruse kapën termocentralin bërthamor të Zaporizhzhya të Ukrainës për të mbrojtur lëndët djegëse dhe materialet e tij bërthamore, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Është centrali bërthamor më i madh në Evropë, që prodhon më shumë se gjysmën e energjisë bërthamore të Ukrainës dhe 20% të furnizimit total me energji elektrike të vendit.

Forcat ruse bombarduan uzinën e Zaporizhzhia më 3 mars dhe më vonë morën kontrollin. Tani vetëm dy nga gjashtë reaktorët e saj janë duke funksionuar.

Në një deklaratë të postuar në faqen e internetit të Ministrisë së Jashtme ruse, Zakharova tha: "Ne përsëri theksojmë se vendosja nën mbrojtje nga personeli ushtarak rus i termocentralit bërthamor Zaporizhzhya ishte i justifikuar nga pikëpamja e parandalimit të një rrjedhjeje të materialeve bërthamore dhe radioaktive në një objekt bërthamor që ndodhi në zonën e operacionit special ushtarak”.

Komentet e saj erdhën si përgjigje ndaj një deklarate nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) se po kërkonte të vizitonte centralin për të kontrolluar plutoniumin dhe uraniumi i pasuruar nuk po devijohej në përdorime të tjera.

Zakharova hodhi poshtë shqetësimet e IAEA, duke thënë se uraniumi ishte i pasuruar pak dhe plutoniumi ishte në karburant të shpenzuar dhe nuk mund të ndahej "pa përdorimin e pajisjeve mjaft komplekse që kanë vetëm disa vende"./A.SH

Rusia planifikon ligjin për të sekuestruar asetet e firmave perëndimore që përpiqen të largohen

Rusia po avancon një ligj të ri që do t'i lejojë asaj të marrë kontrollin e bizneseve lokale të kompanive perëndimore që vendosin të largohen nga Rusia për shkak të pushtimit të Ukrainës, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Ligji, i cili mund të hyjë në fuqi brenda disa javësh, do t'i japë Rusisë kompetenca për të ndërhyrë aty ku ka një kërcënim për vendet e punës ose industrinë vendase, duke e bërë më të vështirë për kompanitë perëndimore heqjen e shpejtë të biznesit të tyre, nëse nuk janë të përgatitur për të marrë një goditje të madhe financiare. 

Qindra marka ndërkombëtare, duke përfshirë Starbucks, Coca Cola, Levi's dhe Apple, janë larguar nga Rusia ose kanë pezulluar shitjet atje që kur vendi pushtoi Ukrainën në shkurt.

Ajo vjen teksa ekonomia ruse, gjithnjë e më shumë e ndërprerë nga sanksionet perëndimore, zhytet në recesion mes inflacionit dyshifror./A.SH

Putin: Rusia e gatshme të ndihmojë me krizën ushqimore nëse Perëndimi heq sanksionet

Moska është e gatshme të japë një "kontribut të rëndësishëm" për të shmangur një krizë globale ushqimore nëse Perëndimi heq sanksionet e vendosura ndaj Rusisë për shkak të Ukrainës, tha Presidenti Vladimir Putin në një bisedë telefonike me kryeministrin e Italisë Mario Draghi, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Putin foli gjithashtu për "hapat e ndërmarra për të garantuar sigurinë e lundrimit, duke përfshirë hapjen e përditshme të korridoreve humanitare për daljen e anijeve civile nga portet e Azov dhe Detit të Zi, të cilat pengohen nga pala ukrainase", tha Kremlini në një deklaratë pas thirrjes.

Fermerët ukrainas kanë 20 milionë tonë drithë që nuk mund t'i arrijnë në tregjet ndërkombëtare dhe një korrje e re është gati të fillojë.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba e ka përshkruar më parë si "shantazh" ofertën e Rusisë për të hequr bllokadën e porteve të Detit të Zi ukrainas, në këmbim të heqjes së sanksioneve./A.SH

Rritet numri i të vdekurve në Kharkiv

Siç kemi raportuar më herët, ka pasur disa granatime në qytetin verilindor të Kharkiv-it dhe tani kemi mësuar se numri i përgjithshëm i vdekjeve nga ai është rritur në shtatë civilë të vrarë, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Guvernatori rajonal Oleh Synehubov tha gjithashtu se 17 persona, duke përfshirë një vajzë nëntë vjeçare, u plagosën në sulm.

"Granatimet u kryen nga sisteme raketash me shumë lëshime dhe artileri. Kjo tregon se armiku sërish po synon dhe terrorizon popullsinë civile në mënyrë të pabesë," tha ai në aplikacionin e mesazheve Telegram.

“Prandaj, po ju ju bëj thirrje: mos dilni jashtë nëse nuk keni vërtet nevojë, kushtojini vëmendje sirenave të sulmit ajror dhe strehohuni kur ato tingëllojnë.

"Më besoni, është shumë herët për t'u çlodhur. Forcat tona të armatosura e dinë se çfarë po bëjnë, duke e shtyrë armikun prapa. Por luftime të ashpra po vazhdojnë në veri dhe veri-lindje."/A.SH

Metroja e Kharkiv do të përdoret sërish si strehë

Siç kemi raportuar, të paktën katër persona janë vrarë nga bombardimet në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv, i cili ka qenë kryesisht i paprekur nga forcat ruse në javët e fundit, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Kryetari i bashkisë së qytetit, Ihor Terekhov, thotë se zyrtarët do të caktojnë zona të veçanta në sistemin e metrosë nëntokësore ku banorët mund të qëndrojnë derisa të ndalojnë granatimet, duke shtuar se metroja nuk do të ndalet më.

Metroja e Kharkiv, me 30 stacione, rifilloi shërbimet e saj dy ditë më parë të martën, pasi u përdor si strehë nga bombat për tre muaj që nga fillimi i pushtimit rus.

"Është e zhurmshme dhe e rrezikshme sot në Kharkiv. Forcat armike po bombardojnë përsëri qytetin tonë. Njerëzit janë plagosur dhe, për fat të keq, janë vrarë," thotë Terekhov në një adresë video.

Ai u bën thirrje njerëzve të qëndrojnë në vende të sigurta si bodrume, strehimore dhe stacione metroje./A.SH

Çfarë po ndodh? Lukashenko urdhëron krijimin e komandës së re ushtarake në kufi me Ukrainën

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko ka urdhëruar krijimin e një komande të re ushtarake për jugun e vendit, në kufi me Ukrainën, sipas Sky News.

Duket se vendi planifikon të vendosë trupa të operacioneve speciale në tre zona pranë kufirit të tij jugor me Ukrainën.

Lukashenko ka folur gjithashtu për rolin e raketave të prodhuara nga Rusia në rritjen e mbrojtjes së vendit të tij, tha Reuters.

Macron dhe homologu turk Erdogan në telefonatë, diskutojnë për aplikimet e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Presidenti turk i tha Macronit se “kontaktet e Suedisë dhe Finlandës me individë dhe të ashtuquajtura organizata nën kontrollin e organizatës terroriste PKK/YPG nuk do të ishin në përputhje me frymën e aleancës nën NATO”, sipas Drejtorisë Turke të Komunikimeve.

Të dy udhëheqësit trajtuan gjithashtu krizën e sigurisë ushqimore, duke u fokusuar veçanërisht në nevojëen urgjente për të mundësuar eksportin e grurit ukrainas,.

“Ata diskutuan mënyrat e ndryshme të mundshme për të transportuar të korrat nga Ukraina, të identifikuara në bashkëpunim me Kombet e Bashkuara dhe ranë dakord të qëndrojnë në kontakt për të gjetur një zgjidhje shpejt”, tha Élysée.

Përfitimet e Rusisë në lindje duke vënë nën presion Ukrainën

Ushtria ruse ka arritur përfitime në Ukrainën lindore, duke e zhvendosur pjesën më të madhe të fokusit të luftës së saj atje - duke e vënë ushtrinë ukrainase nën më shumë presion se në çdo kohë që nga javët e para të dëshpëruara të luftës, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Beteja për qendrën e vjetër industriale të Ukrainës të njohur si Donbas ka të ngjarë të vendosë fatin e pushtimit rus.

Kjo vjen pasi Ukraina po fillon të pranojë se Rusia po merr dorën e sipërme në disa zona lindore - Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka thënë se rusët mund të vrasin deri në 100 ushtarë ukrainas në ditë në Donbas.

Zelensky i ka përshkruar kushtet në Ukrainën lindore si jashtëzakonisht të vështira, pavarësisht se disa nga forcat e tyre më të trajnuara tashmë janë të vendosura në lindje për shkak të një lufte tetëvjeçare me separatistët e mbështetur nga Rusia./A.SH

​Scholz: S’mund ta lejojmë Putin-in të fitojë luftën në Ukrainë

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka mbajtur një fjalim në ditën e fundit të Forumit Ekonomik Botëror në Davos.

Ai dënoi pushtimin e Ukrainës nga Rusia, por nuk përmend kritikat e ngritura kundër qeverisë së tij për të qenë shumë e ngadaltë për të dorëzuar armë të rënda në Ukrainë.

“Një fuqi e madhe bërthamore po sillet sikur ka të drejtë të ricaktojë kufijtë. Putin dëshiron të kthehet në një rend botëror në të cilin forca dikton atë që është e drejtë, në të cilën liria, vendosmëria dhe sovraniteti nuk janë për të gjithë. Ne nuk mund të lejojmë që Putin ta fitojë këtë luftë”, tha ai, duke shtuar se “nuk do të ketë paqe të diktuar”.

Scholz është nën zjarr në Gjermani dhe jashtë saj. Kritikët thonë se ai duket hezitues në mbështetjen ushtarake të Ukrainës.

Por në fjalimin e tij, ai tha se Gjermania po përfundon të ashtuquajturën "Zeitenwende" ose pikë kthese në politikën e jashtme, duke furnizuar me armë një zonë lufte për herë të parë, duke shpenzuar 100 miliardë euro për ushtrinë e saj dhe duke shkurtuar varësinë e saj nga energjia ruse.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat