Kievi zbulon rrjetin e spiunazhin rus, bie në grackë politikani ukrainas që punonte për Moskën

Bota

Kievi zbulon rrjetin e spiunazhin rus, bie në grackë politikani ukrainas që punonte për Moskën

Më: 24 qershor 2022 Në ora: 23:57
Foto ilustrim

Agjencia kryesore e sigurisë e brendshme e Ukrainës ka të ditur se ka zbuluar një rrjet spiunazhi rus që përfshin ligjvënësin ukrainas Andriy Derkach, i cili më parë ishte akuzuar nga Shtetet e Bashkuara si agjent rus. 

Shërbimi i Sigurisë Shtetërore (SBU) tha se Derkach, vendndodhja e të cilit nuk u bë e qartë, krijoi një rrjet firmash private sigurie për t’i përdorur ato për të lehtësuar dhe mbështetur hyrjen e njësive ruse në qytete gjatë pushtimit të Moskës më 24 shkurt.

Derkach nuk mund të kontaktohej menjëherë për koment. Ai ka mohuar më parë përfshirjen dhe tha se ka qenë në shënjestër për ekspozimin e korrupsionit.

Në një deklaratë, SBU citoi dëshminë e ndihmësit parlamentar të Derkach, Ihor Kolykhayev, ai tha se ai u arrestua në fillim të luftës dhe e akuzoi atë si ndërmjetës midis Derkach dhe agjencisë së inteligjencës ushtarake të Rusisë.

Kolykhayev tha se firmat e sigurisë së Derkach ‘duhej të siguronin kalimin e automjeteve (ruse), të futeshin në automjete të blinduara me flamuj rusë dhe kështu të siguronin hyrjen paqësore (të ushtrisë ruse) në qytet”.

SBU tha se Derkach merrte shuma prej 3-4 milionë dollarë çdo disa muaj për të përmbushur planin. Derkach u sanksionua nga Thesari i SHBA-së në shtator 2020 për ato që tha se ishin përpjekje për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 në SHBA.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat