Rusia thotë se ka kontroll të plotë mbi Sievierodonetsk

Bota

Rusia thotë se ka kontroll të plotë mbi Sievierodonetsk

Nga: H.O. Më: 25 qershor 2022 Në ora: 22:51
Pamje nga lufta në Ukrainë

Forcat ruse kanë vendosur kontroll të plotë mbi qytetin ukrainas të Sievierodonetsk dhe qytetin e afërt të Borivske, tha një zyrtar i lartë i ministrisë së mbrojtjes në një deklaratë të shtunën.

Reuters raporton:

Zyrtarët ukrainas thanë më herët gjatë ditës se trupat e tyre ishin tërhequr nga Sievierodonetsk pas një beteje të zgjatur me trupat e rregullta ruse dhe luftëtarët nga Republika e vetëshpallur Popullore e Luhanskut (LPR).

"Si rezultat i operacioneve të suksesshme sulmuese, njësitë e milicisë popullore të LPR, me mbështetjen e trupave ruse ... çliruan plotësisht qytetet Severodonetsk dhe Borivske," tha zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, Igor Konashenkov.

Ai tha se sulmi kishte penguar atë që ai e quajti një përpjekje ukrainase për ta kthyer fabrikën kimike të qytetit Azot në një qendër kokëfortë të rezistencës.

Konashenkov tha se luftëtarët e LPR-së tani kontrollonin uzinën, ku ishin strehuar disa qindra qytetarë. Ai nuk përmendi fatin e tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat