LIVE: Vazhdon lufta e ashpër në Ukrainë/ Lëshohen raketat e radhës - kryebashkiaku i Kievit ka një paralajmërim

Bota

LIVE: Vazhdon lufta e ashpër në Ukrainë/ Lëshohen raketat e radhës - kryebashkiaku i Kievit ka një paralajmërim

Nga: Bota sot Më: 26 qershor 2022 Në ora: 06:08 Përditësuar në ora: 00:58 më 27.06.2022
Ukrainë

Ambasadorja amerikane e tmerruar nga sulmet në Kiev

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Ukrainë, Bridget Brink, thotë se është e tmerruar nga raportet për sulmet me raketa ruse sot në një ndërtesë banimi dhe kopsht fëmijësh në qendër të Kievit.

Ndërsa Kremlini vazhdon sulmet e tij pa dallim ndaj civilëve ukrainas, SHBA-ja dhe partnerët tanë do të ndjekin çdo rrugë për të siguruar që ata që janë përgjegjës për mizoritë të mbahen përgjegjës”, shkroi ambasadorja në Twitter.

Më herët të dielën, presidenti amerikan Joe Biden u kërkoi aleatëve të qëndrojnë të bashkuar kundër Rusisë.

​Zelensky-qytetarëve të Bjellorusisë: Rusia do t’ju bëjë top për mish

Presidenti i Ukrainës Volodomyr Zelensky u është adresuar sonte qytetarëve të Bjellorusisë pas vendimit të Rusisë për të armatosur aleatin e saj me sistemet e raketave Iskander-M.

Në një viedo-adresim në Facebook, kreu i Ukrainës ka thënë se Rusia me këtë po dëshiron ta tërheqë Bjellorusinë në një luftë ku banorët e saj do të bëheshin top për mish, për nevojat e Vladimir Putini-it.

Dëshiroj t'u drejtohem veçmas qytetarëve të Bjellorusisë sot. Edhe civilëve edhe atyre me uniformë. Ju jeni duke u tërhequr në luftë. Dhe edhe më aktivisht se në shkurt dhe në muajt e pranverës. Kremlini ka vendosur tashmë gjithçka për ju - jeta juaj nuk vlen asgjë për ta. Por ju nuk jeni skllevër dhe mish topash. Ju nuk keni për të vdekur. Dhe mund të parandaloni këdo që të vendosë për ju se çfarë ju pret më pas”, ka thënë Zelensky.

Rusia paralajmëroi se do t'i dorëzojë Bjellorusisë sistemet e raketave Iskander-M në muajt e ardhshëm. Presidenti rus Vladimir Putin tha dje në një takim me homologun bjellorus Alexander Lukashenko tha se Minsku duhet të jetë gati për çdo gjë, madje edhe përdorimin e armëve të rënda.

​Ukraina: Rusia ka humbur 34.850 trupa gjatë pushtimit

Ukraina ka dhënë përditësimin e saj të fundit mbi numrin e humbjeve që Rusia ka pësuar që nga fillimi i luftës.

Në raport thuhet se 34.850 trupa ruse janë vrarë dhe 3.659 automjete të blinduara të personelit janë shkatërruar.

Pajisjet e tjera ushtarake që janë zhdukur përfshijnë 184 helikopterë, 1532 tanke dhe 217 avionë, raporton Sky News.

Rusia i premton Bjellorusisë raketa bërthamore

Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë të ditur se Rusia do t’i dërgojë aleatit të saj, Bjellorusisë raketa bërthamore Iskander-M me rreze të shkurtër veprimi në muajt e ardhshëm. Këto raketa mund të veprojnë në një distancë deri në 500 km (310 milje).

Tensionet mes Rusisë dhe Perëndimit janë përshkallëzuar, pas vendimit të Presidentit Putin për të pushtuar Ukrainën më 24 Shkurt. Putin ka bërë deklarata për armët bërthamore pas saksioneve të vendosura nga Perëndimi, të cilat disa i kanë interpretuar si një paralajmërim për vendet perëndimore që të mos ndërhyjnë.

Nga Shën Petersburgu, Putin tha se Rusia do të ndihmonte në modifikimin e avionëve luftarakë bjellorusë SU-25 në mënyrë që ata të mund të mbanin armë bërthamore.

Ndërkohë, kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko tha se disa shpërthime janë raportuar në Kiev këtë të dielë.

Ambulancat dhe ekipet e shpëtimit ndodhen në vendngjarje. Në dy godina është në proces shpëtimi evakuimi i banorëve”, shtoi ai.

Agjencia e lajmeve AFP raportoi se një kompleks banimi në qytet ishte goditur.

Të shtunën Ukraina tha se forcat ruse kishin “pushtuar plotësisht” qytetin kyç lindor të Severodonetsk, pas javësh luftimesh të ashpra. Marrja e qytetit do të thotë se Rusia tani kontrollon pothuajse të gjithë rajonin e Luhanskut dhe pjesën më të madhe të Donetskut fqinj.

​Katër shpërthime në qendër të Kievit

Një person u vra dhe pesë u plagosën kur predha goditën një ndërtesë banimi dhe një kopsht fëmijësh në Kiev, në sulmet që presidenti amerikan Joe Biden i quajti barbare në ditën e hapjes së samitit të G7 në Evropë, në të cilin liderët botërorë do të diskutojnë sanksionet e reja kundër Moskës zyrtare.

Katër shpërthime tronditën qendrën e Kievit në orët e hershme të mëngjesit, në sulmin e parë të tillë në qytet në pak javë.

Më vonë gjatë ditës, dy shpërthime të tjera u dëgjuan në periferi jugore të qytetit.

“Rusët goditën sërish Kievin. Predhat kanë dëmtuar objektin e banimit dhe kopshtin e fëmijëve”, tha përfaqësuesi i zyrës së presidentit, Andrej Jermak.

Franca mbështet ndalimin e eksporteve të arit rus

Më herët këtë mëngjes ne raportuam se Britania e Madhe, SHBA, Japonia dhe Kanadaja do të udhëheqin G7 në ndalimin e importit të arit rus.

Eksportet e reja të arit rus nuk do të lejohen më të hyjnë në të katër vendet pasi u zbatuan masa të reja të ashpra të krijuara për të rritur presionin ndaj Kremlinit në mes të luftës së tij në Ukrainë, përcjell Bota sot.

Tani, Franca ka thënë se mbështet ndalimin e eksporteve të arit rus dhe propozimi tani duhet të diskutohet mes 27 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian.

Një zyrtar i presidencës franceze tha gjithashtu sot se Parisi nuk ishte kundër një kufiri mbi çmimet e naftës ruse, por donte që G7 të diskutonte një mburojë çmimi që do të kufizonte çmimet e naftës dhe gazit për të frenuar inflacionin.

Zyrtari shtoi se G7 ishin plotësisht të bashkuar në intensifikimin e mbështetjes së tyre për Ukrainën pas intensifikimit të konfliktit në ditët e fundit.

Kryebashkiaku i Kievit paralajmëron njerëzit të qëndrojnë vigjilentë

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitaliy Klitschko, ka paralajmëruar banorët e qytetit të qëndrojnë vigjilentë pas grevës së sotme në qytet, përcjell Bota sot.

Siç njoftuam më herët, një person ka mbetur i vdekur dhe pesë të plagosur pas një goditjeje në një pallat në kryeqytet.

Klitschko u tha njerëzve që të ndiqnin rregullat bazë të sigurisë dhe të shkonin në një strehë gjatë një paralajmërimi të sirenës për sulm ajror.

Rusia dëshiron të “mbjell panik dhe dëshpërim”, shkroi ai në Telegram.

Ish-zyrtari i lartë i CIA-s thotë se ka filluar komploti për rrëzimin e Putinit - zbulon emrat e tre personave që mund ta zëvendësojnë

Një komplot sekret për të rrëzuar presidentin rus Vladimir Putin tashmë mund të jetë duke u zhvilluar brenda rrethit të tij të brendshëm, ka bërë të ditur një burim brenda CIA-s.

Miqtë e Putinit kanë filluar të fshihen nga frika se pushtimi rus në Ukrainë mund të dështojë, si dhe po shtohen spekulimet për shëndetin e presidentit rus.

Sergei Shoigu, ministri rus i Mbrojtjes dhe një aleat i ngushtë i Putinit, mund të jenë qendra e rebelimit për ta rrëzuar presidentit, ka bërë të ditur kreu i CIA-s në Moskë, Daniel Hoffman.

Ai theksoi se nëse dikush do ta rrëzojë Putinin, atëherë një gjë të tillë do ta bëjnë fshehtë, me qëllim që ai të mos i gjej dhe t’i vrasë të parët.

“Askush nuk do t’i kërkojë, ‘hej Vladimir, a do të largohesh?’ Jo do të jetë çekiç në kokë, dhe ai do të jetë i vdekur”, tha Hoffman për Daily Beast.

Hoffman tha se janë tre lojtarë kyç që duhet pasur parasysh nëse Putini do të zëvendësohet, me Nikolai Patrushev, shefin e Këshillit të Sigurimit të Putinit, që është potencialisht në krye të listës.

Të tjerët janë Alexander Bortnikov, kreu i Shërbimit Sekret të Rusisë e njohur si FSB dhe Sergei Shoigu, që konsiderohet si njëri prej njerëzve që do ta zëvendësonin presidentin rus.

Pozita e Putinit mund të rrezikohet nëse ekonomia e vendit dobësohet, dhe vendi humb më shumë ushtarë dhe gjeneralë.

Megjithatë sipas një ish-agjenti tjetër të CIA-s, Ronald Marks, ekziston frika se mund të mbizotërojë një situatë kaotike në Moskë.

“Rruga për në ferr do të hapej. Nuk po flasim për nxjerrjen e tankeve nëpër rrugë. Do të shihni shumë njerëz rreth tij – dhe d o të jetë e vështirë të kryhet kjo punë”, paralajmëroi ai për Daily Beast.

Rusia besohet se ka humbur deri në 10 gjeneralë në luftën në Ukrainë, si dhe mbi 30 zyrtarë të tjerë të lartë ushtarakë.

Madje besohet se mbi 30 mijë ushtarë rusë janë vrarë në luftime dhe mbi 100 mijë tjerë janë plagosur.

Rusët kanë humbur edhe mbi 4 mijë tanke dhe mjete të ndryshme të blinduara, 216 aeroplanë luftarak dhe 183 helikopter e 620 dronë.

Bota të veprojë për t'i dhënë fund vuajtjeve të fëmijëve ukrainas

Fëmijëve po u shkaktohen dëme fizike dhe emocionale "të paimagjinueshme" nga lufta në Ukrainë, thotë Save the Children, duke u kërkuar liderëve botërorë të veprojnë, përcjell Bota sot.

Organizata bamirëse ndërkombëtare për fëmijë i referohet lajmit për lëndimin e një fëmije në bllokun e shkatërruar të banimit në Kiev dhe raporteve për një kopsht fëmijësh aty pranë që u godit nga një tjetër shpërthim.

“Katër muaj që nga fillimi i përshkallëzimit të konfliktit, fëmijët dhe familjet në Ukrainë janë ende duke u zgjuar nga bombardimet ajrore”, thotë Pete Walsh, drejtor për Save the Children në Ukrainë.

“Fëmijët duhet të zgjohen të dielën në mëngjes me padurim të kalojnë ditën me familjet e tyre ose të luajnë me miqtë e tyre.

“Është edhe më shqetësuese të shohësh këtë në Kiev, i cili ka qenë një vend i qetësisë relative për disa javë.

"Dëmi i jashtëzakonshëm fizik dhe emocional që kjo luftë po u shkakton fëmijëve është i paimagjinueshëm. Numri i viktimave civile ka kaluar 10,000, duke përfshirë më shumë se 800 fëmijë.

"Ndërsa G7 mblidhet sot në Gjermani, kjo duhet të jetë një thirrje zgjimi për liderët botërorë që të mos shikojnë larg. Nuk ka ende një vend të sigurt për fëmijët në Ukrainë dhe liderët duhet të bëjnë gjithçka që munden për t'i dhënë fund këtij konflikti."

Paralajmërimi i Biden: Putin shpreson se Perëndimi do të 'shkëputet' mes luftës

Presidenti rus Vladimir Putin shpreson se Perëndimi do të "shkëputet" ndërsa pushtimi i tij në Ukrainë vazhdon, ka paralajmëruar presidenti amerikan Joe Biden, përcjell Bota sot.

Duke folur në samitin e G7 në Gjermani, Biden lavdëroi aleatët që kishin qëndruar së bashku dhe i qëndruan përballë Kremlinit gjatë katër muajve të fundit.

Megjithatë, ai paralajmëroi: "Ne duhet të qëndrojmë së bashku, sepse Putini ka llogaritur që në fillim se NATO dhe G7 do të ndaheshin disi.

“Por ne nuk kemi bërë dhe nuk do ta bëjmë.

“Nuk mund ta lëmë këtë agresion të marrë formën që ka dhe t’i ikë”.

Udhëheqësi i SHBA-së vlerësoi gjithashtu kancelarin gjerman Olaf Scholz për ndihmën për të mbajtur presionin ndaj Rusisë dhe i kërkoi atij që ta vazhdojë atë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat