Inkursioni në enklavën spanjolle Melilla në Marok – shkon në 23 numri i të vrarëve

Bota

Inkursioni në enklavën spanjolle Melilla në Marok – shkon në 23 numri i të vrarëve

Më: 26 qershor 2022 Në ora: 10:09
Foto ilustrim

Ka shkuar në 23 numri i të vdekurve në përpjekjet e kalimit nga Maroku nën enklavën spanjolle të Melilla, bënë të ditur nga televizioni shtetëror maroken.

Rreth 2,000 persona ishin afruar në Melilla në mëngjesin e së premtes, dhe më shumë se 500 prej tyre kishin arritur që të futen nën kontrollin kufitar pasi që ata e prenë gardhin rrethues, thanë në një deklaratë delegacioni i qeverisë lokale spanjolle, shkruan The Guardian.

Zyrtarët maroken gjatë së premtes thanë se 13 persona kishin vdekur nga plagët e marra gjatë inkursionit, ndërsa 5 të tjerë ishin deklaruar të vdekur më herët gjatë ditës. Në mbrëmjen e së shtunës numri shkoj në 23, pasi që u deklaruan edhe 5 persona të vrarë.

“Disa prej tyre rranë nga pjesa e lartë e barrierave që i ndajnë të dy anët e kufirit”, tha një zyrtar maroken, i cili shtoi se 140 anëtar të personelit të sigurisë dhe 76 imigrantë ishin lënduar gjatë përpjekjeve të kalimit kufitar.

Ky është rasti i parë i inkursionit masiv pas rregullimit të marrëdhënieve diplomatike mes Spanjës dhe Marokut, muajin e kaluar. Delegacioni i qeverisë lokale spanjolle thanë se vetëm 49 policë spanjoll u plagosën lehtë.

Maroku kishte vendosur një “numër” të madh të forcave të saja në përpjekje të ndalimit të sulmit në kufi, dhe kanë pasur një bashkëpunim aktiv me forcat e sigurisë spanjolle, u tha në deklaratën e zyrtarëve maroken.

Pamjet e publikuara nga mediat spanjolle tregonin njerëz të shtrirë në rrugët e Melillas, disa prej tyre ishin me duar të gjakosura e rroba të grisura. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat