LIVE: Kundërpërgjigjet Putini - Tensione të reja me dy vendet nordike/ SHBA dhe Britania do të forcojnë praninë ushtarake në NATO

Bota

LIVE: Kundërpërgjigjet Putini - Tensione të reja me dy vendet nordike/ SHBA dhe Britania do të forcojnë praninë ushtarake në NATO

Nga: BOTA SOT Më: 29 qershor 2022 Në ora: 06:05 Përditësuar në ora: 23:51 më 29.06.2022
Vladimir Putin

SHBA mbështet shitjen e avionëve të Turqisë pas marrëveshjes me NATO-n

Administrata Biden po mbështet shitjen e avionëve luftarakë F-16 në Turqi, duke thënë se kjo do të ndihmojë në rritjen e sigurisë së NATO-s, përcjell Bota sot.

Ajo vjen një ditë pasi Ankaraja hoqi kundërshtimin e saj ndaj anëtarësimit në NATO të Finlandës dhe Suedisë.

Turqia i bëri një kërkesë në tetor Shtetet e Bashkuara për të blerë 40 avionë F-16 dhe gati 80 komplete për të modernizuar avionët e saj ekzistues luftarakë.

"Shtetet e Bashkuara mbështesin modernizimin e Turqisë të flotës së saj luftarake, sepse ky është një kontribut për sigurinë e NATO-s dhe për rrjedhojë sigurinë amerikane," tha Ndihmës Sekretarja për Mbrojtjen për Çështjet e Sigurisë Ndërkombëtare Celeste Wallander në një konferencë të raportuar nga Reuters.

Ajo tha se planet për shitjen ishin "në punë" dhe "duhet të punohen përmes proceseve tona kontraktuese".

Por zyrtarët amerikanë kundërshtuan çdo sugjerim për një lidhje midis shitjes dhe marrëveshjes së Turqisë për të hequr dorë nga kundërshtimi i saj ndaj anëtarësimit të dy vendeve nordike në NATO.

“SHBA nuk i ofroi asgjë Turqisë dhe nuk iu kërkua asgjë nga Turqia” si pjesë e marrëveshjes së saj me Finlandën dhe Suedinë, citon Reuters të ketë thënë një zyrtar i lartë i administratës.

Kongresi do të ketë fjalën e fundit për shitjet.

Zelensky ndërpret marrëdhëniet me Sirinë

Presidenti i Ukrainës Zelensky ka njoftuar përfundimin e marrëdhënieve diplomatike me Sirinë, duke fajësuar si të pavarura një lëvizje nga Damasku drejt dy republikave të vetëshpallura të Donetskut dhe Luhanskut të njohura zyrtarisht nga Rusia.

Është vendi i parë që e bën këtë, përveç Rusisë, aleatit të saj të vendosur, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Zelensky e përshkroi lëvizjen si një "histori të pavlerë".

Putin nuk përjashton tensione të reja nëse NATO zgjerohet

Presidenti rus Putin ka dhënë reagimin e tij ndaj lajmit se Finlanda dhe Suedia do të ftohen zyrtarisht për t'u anëtarësuar në NATO.

Ai ka kundërshtuar vazhdimisht zgjerimin e aleancës ushtarake prej 30 anëtarësh, përcjell Bota sot.

Putin thotë se nuk përjashton tensione të reja me dy vendet nordike, sipas citimeve të transmetuara nga agjencitë ruse të lajmeve.

Ai shton se Moska do të përgjigjet në të njëjtën mënyrë nëse infrastruktura e NATO-s vendoset në Finlandë dhe Suedi.

Sa i përket luftimeve në Ukrainë, Putin citohet të ketë thënë se qëllimi i tij përfundimtar është të "çlirojë" të gjithë rajonin lindor të Donbasit.

Duke komentuar sulmin me raketa të së hënës në një qendër tregtare në Kremenchuk, Putin thotë se Rusia nuk godet objektivat civile.

SHBA planifikon një bazë të re ushtarake në Poloni

SHBA-ja ka njoftuar një prani të zgjeruar ushtarake për forcat amerikane në të gjithë Evropën, pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Presidenti Biden tha më herët në samitin e NATO-s se vendi i tij do të krijojë një seli të re të përhershme të ushtrisë në Poloni, përcjell Bota sot..

Më parë, trupat amerikane ishin atje me rotacion.

Dislokime të tjera të reja në të gjithë kontinentin do të shohin skuadriljet e avionëve luftarakë të dërguar në MB, trupat me rotacion në Rumani, njësitë e mbrojtjes ajrore të dërguara në Gjermani dhe Itali dhe dy anije luftarake të tjera të dërguara në Spanjë.

Biden u bëri jehonë fjalëve të liderëve të tjerë të NATO-s duke thënë se presidenti rus Putin kishte marrë "pikërisht atë që nuk donte" - pasi kishte urdhëruar pushtimin e tij në Ukrainë në një përpjekje për të ndaluar zgjerimin e NATO-s.

Luftëtarët rebelë të përfshirë në shkëmbimin e të burgosurve!

Sot është raportuar për shkëmbimin e të burgosurve që duket se ka ndodhur mes palëve ndërluftuese sot.

Më herët raportuam se Ukraina kishte thënë se kishte marrë 144 ushtarë nga Rusia, shumë prej tyre me lëndime të rënda.

Tani, kreu i luftëtarëve rebelë të mbështetur nga Rusia në rajonin Donetsk të Ukrainës ka thënë se forcat e tij ishin të përfshira në shkëmbim.

Duke shkruar në Telegram, Denis Pushilin, kreu i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut tha: "Sot po kthejmë në shtëpi 144 luftëtarë të Republikës Popullore të Donetskut dhe Federatës Ruse, të cilët ishin kapur nga armiku.

“Ne i dorëzuam Kievit po aq të burgosur nga formacionet e armatosura të Ukrainës, shumica e të cilëve janë të plagosur”.

Pushilin tha se disa nga të burgosurit e luftës të liruar ukrainas ishin anëtarë të "batalioneve nacionaliste" të cilët kishin lëndime të rënda, të tilla si amputime të gjymtyrëve.

Angazhimet e trupave të krijuara për t'i dërguar një mesazh Rusisë

Britania dhe SHBA thonë se do të forcojnë praninë e tyre ushtarake në NATO dhe për mbrojtjen e Evropës Lindore në përgjigje të kërcënimit të paraqitur nga Rusia, përcjell Bota sot.

Mbretëria e Bashkuar do të rrisë numrin e trupave të gatshme për t'u vendosur në rajon, si dhe anijet luftarake dhe avionët luftarakë.

Ministria e Mbrojtjes (MOD) thotë se po rrit ndjeshëm disponueshmërinë e forcave për mbrojtjen kolektive të NATO-s.

Ai thotë se kjo do të thotë më shumë anije luftarake, avionë luftarakë dhe forca tokësore në gatishmëri – megjithëse Ministria e Mbrojtjes thotë se nuk po jep detaje mbi numrat – sepse është “ushtarakisht e ndjeshme”.

Angazhimi vjen pas një njoftimi në samitin e NATO-s për të zgjeruar në mënyrë dramatike madhësinë e forcës së reagimit të shpejtë të aleancave - nga 40,000 në 300,000 personel ushtarak. Ndërsa disa nga këto forca do të dislokohen përpara, shumica do të qëndrojnë në gatishmëri.

Britania tashmë ka pothuajse dyfishuar madhësinë e pranisë së saj ushtarake në Estoni – me pak më shumë se 1600 trupa atje.

Rreth 1000 trupa të tjera do të ndahen për mbrojtjen e Balltikut - ekuivalenti i përgjithshëm i një brigade luftarake. Megjithatë, Ministria e Mbrojtjes thotë se këto trupa shtesë mund të mbahen në gatishmëri të lartë në shtëpi.

Angazhimet e marra në samitin e NATO-s janë krijuar qartë për të dërguar një mesazh të qartë për Rusinë.

Por ndërsa Britania premton të vërë në dispozicion më shumë nga trupat e saj, anijet luftarake dhe avionët luftarakë, ajo nuk do të ndryshojë madhësinë e forcave më të vogla të armatosura të Britanisë – apo angazhimet e saj diku tjetër.

Bllokohen 30 miliardë dollarë në pasuri e fonde të oligarkëve rusë

Një grup pune shumëkombësh, krijuar me qëllimin për të konfiskuar pasuritë e oligarkëve rusë, ka bllokuar dhe ngrirë në 100 ditët e para të funksionimit të tij, 30 miliardë dollarë në prona e fonde që u përkasin individëve ndaj të cilëve janë vendosur sanksione. Lajmi u bë i ditur të mërkurën nga Departamenti amerikan i Thesarit.

Zyrtarë të Departamentit thanë se kjo sasi është krahas jahteve, mjeteve të tjera lundruese, e pasurive të patundshme luksoze të konfiskuara, si dhe 300 miliardë dollarëve, fonde të Bankës Qendrore ruse që janë bllokuar.

"Ne po vazhdojmë të rrisim koston mbi Rusinë lidhur me luftën e saj në Ukrainë", thanë zyrtarë të Departamentit të Thesarit, duke iu referuar rezultateve të grupit të punës, që ka si objektiv të tij Elitat, Bashkëpunëtorët dhe Oligarkët rusë (akronimi REPO).

Grupi u krijua me synimin për të shteruar burimet që furnizojnë “makinerinë ruse të luftës” teksa Presidenti Vladimir Putin vazhdon agresionin e tij në Ukrainë, por aktivistët e të drejtave civile kanë ngritur shqetësime për tejkalim të mundshëm të kompetencave.

Sekretarja e Thesarit Janet Yellen dhe Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland mblodhën grupin e punës (REPO) në mars, në bashkëpunim me disa vende të tjera, për të hetuar dhe ndjekur penalisht oligarkët si dhe personat që konsiderohen si aleatë të Presidentit Vladimir Putin. Komisioni Evropian ka ngritur një grup të tijin për ngrirjen dhe konfiskimit e pasurive dhe pronave, i cili bashkëpunon me REPO-n./VOA

Lajmi e plotë mund ta lexoni KETU

Richard Branson viziton aeroportin e dëmtuar pranë Kievit

Miliarderi britanik Richard Branson është fotografuar gjatë një vizite në Ukrainë, përcjell Bota sot.

Themeluesi i Virgin Galactic ka vizituar Aeroportin Antonov afër Kievit, sipas kreut të administratës ushtarake lokale në Facebook.

Zona ishte e pushtuar nga forcat ruse më herët gjatë luftës dhe aeroporti u dëmtua rëndë gjatë luftimeve intensive.

Branson ishte i interesuar për rindërtimin e objektit, tha Taras Dumenko.

Zyrtari shtoi se Branson "po fliste vazhdimisht në mbështetje të Ukrainës, sovranitetit [dhe] integritetit territorial të saj".

Putin bën vizitën e parë jashtë shtetit që prej pushtimit të Ukrainës

Presidenti rus, Vladimir Putin arriti në samitin e shteteve të Kaspikut në Ashgabat, në Turkmenistan.

Ai i solli dy shpata si dhuratë për ish-presidentin e Turkmenistanit, Gurbanguly Berdimuhamedov.

Presidenti i Rusisë e quajti samitin e shteteve të Kaspikut të rëndësishëm për të gjithë rajonin, duke theksuar se ky është praktikisht takimi i parë personal i këtij lloji pas pandemisë.

“Samiti i shteteve kaspike është një ngjarje shumë e rëndësishme për vendet tona, për të gjithë rajonin. Jam i sigurt se do të jetë i dobishëm”, tha lideri rus.

Në samitin e vendeve të Kaspikut po marrin pjesë presidentët e Rusisë, Iranit, Azerbajxhanit, Kazakistanit dhe Turkmenistanit.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e shtetit ukrainas nga 24 shkurti i këtij viti. 

Një bazë stërvitore goditet afër Mykolaiv

Autoritetet lokale thonë se tre persona humbën jetën dhe pesë të tjerë u plagosën kur një raketë ruse goditi një ndërtesë banimi.

Kryebashkiaku i qytetit tha se tetë raketa goditën qytetin dhe u ka kërkuar banorëve që të evakuohen.

Tani një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes ruse ka thënë se forcat e Moskës goditën një bazë stërvitore për "mercenarët e huaj" pranë qytetit, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur raportet mbi incidentin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat