​Rusia kërcënon Norvegjinë me hakmarrje

Bota

​Rusia kërcënon Norvegjinë me hakmarrje

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 17:34
Foto ilustrim

Moska zyrtare tha të mërkurën se kufizimet e vendosura nga Norvegjia e bënë të pamundur transportin e mallrave në vendbanimet ruse në ishullin Arktik të Svalbard dhe kërcënoi "masa hakmarrjeje" të papërcaktuara nëse Oslo nuk e zgjidh çështjen.

Svalbard, një arkipelag midis bregut verior të Norvegjisë dhe Polit të Veriut, i përket Norvegjisë, por Rusia ka të drejtë të shfrytëzojë burimet natyrore sipas një marrëveshjeje të nënshkruar në vitin 1920, dhe disa pjesë të arkipelagut janë të banuara kryesisht nga rusët.

Norvegjia, e cila nuk është anëtare e Bashkimit Evropian, por zbaton sanksionet e saj kundër Rusisë, tha se sanksionet nuk do të zbatohen për transportin detar të mallrave në Svalbard.

Megjithatë, pjesa më e madhe e ngarkesave të destinuara për vendbanimet ruse fillimisht kalon përmes një postblloku në Norvegjinë vendase, e cila nga ana tjetër është e mbyllur për mallrat në listën e sanksioneve.

Ministria e Jashtme e Rusisë e ka ftuar diplomatin norvegjez për bisedime mbi kufizimet, të cilat ajo tha se kanë ndërprerë furnizimin e furnizimeve kritike, përfshirë ushqimin dhe pajisjet mjekësore.

Moska e quajti situatën "të papranueshme" dhe paralajmëroi se veprimi "armiqësor" kundër Rusisë do të çonte në "hakmarrje".

Ministria e Punëve të Jashtme Norvegjeze nuk ishte menjëherë e disponueshme për koment.

Rusia është përballur me sanksione që kufizojnë transportin e mallrave të saj nëpër Evropë që nga pushtimi i Ukrainës në shkurt. Këtë javë, Lituania filloi të vendosë sanksione ndaj disa prej mallrave që Rusia transporton me hekurudhë në rajonin e Kaliningradit, një enklavë ruse në Detin Baltik.

Rusia, e cila i quan operacionet e saj në Ukrainë një "operacion special ushtarak", thotë se kufizimet shënojnë një "bllokadë" dhe ka premtuar një hakmarrje të pacaktuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat