Anëtari i Shtetit Islamik dënohet me burgim të përjetshëm

Bota

Anëtari i Shtetit Islamik dënohet me burgim të përjetshëm

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 23:11
Foto ilustrim

I vetmi anëtar i mbijetuar i grupit të fanatikëve të Shtetit Islamik që terrorizoi Parisin me një sërë bombash dhe të shtënash është dënuar me burgim të përjetshëm.

Salah Abdeslam është një nga 19 terroristët e IS-it të dënuar për vrasjen e 130 personave dhe plagosjen e qindra të tjerëve në sulmet e koordinuara në të gjithë kryeqytetin natën e 13 nëntorit 2015, në një nga sulmet më vdekjeprurëse të parë ndonjëherë në kohë paqeje në Francë.

32-vjeçari ka qenë në burg që nga arrestimi i tij në Belgjikë në vitin 2016.

Ai tani do të kalojë pjesën tjetër të jetës së tij në burg pa perspektivën e lirimit të parakohshëm - dënimi më i ashpër i mundshëm sipas sistemit të drejtësisë franceze.

Pjesa tjetër ndihmoi në planifikimin e sulmeve - krimet e tyre duke filluar nga sigurimi i armëve dhe makinave për sulmuesit deri te planifikimi për të marrë pjesë vetë në masakër.

Të gjithë të pandehurit, përveç njërit, u shpallën fajtorë për të gjitha akuzat.

Farid Kharkhach nuk u shpall fajtor për terrorizëm, por fajtor për shoqërim me kriminelë.

Dënimi shënoi fundin e gjyqit penal më të gjatë në historinë franceze të pasluftës, i cili është mbajtur që nga shtatori në një sallë gjyqi të projektuar posaçërisht në Pallatin e Drejtësisë në Paris - me mbi 2.000 paditës dhe më shumë se 300 avokatë të përfshirë.

Shteti Islamik kishte marrë përgjegjësinë për sulmet dhe u kishte kërkuar ndjekësve të sulmonin Francën për përfshirjen e saj në luftën kundër grupit militant në Irak dhe Siri.

Vendimet e së mërkurës përfundojnë një gjyq 10-mujor për të cilin u ndërtua një gjykatë speciale për të gjykuar 14 nga burrat personalisht dhe gjashtë të tjerë në mungesë, të supozuar ose të vdekur ose të zhdukur ndërsa luftonin për IS në Siri.

Vëllai i Salah Abdeslam, Brahim, ishte gjithashtu i përfshirë në sulme, por hodhi në erë veten një natë pasi qëlloi për vdekje të rinjtë parisienë në kafene.

Pesë gjyqtarë dëgjuan prova nga më shumë se 2.000 dëshmitarë, duke përfshirë më shumë se një milion faqe prova, 300 avokatë dhe dëshmi nga personeli evropian kundër terrorizmit, raporton Sky News.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat