Medvedev: Sanksionet perëndimore janë agresion dhe mund të justifikojnë luftën

Bota

Medvedev: Sanksionet perëndimore janë agresion dhe mund të justifikojnë luftën

Nga: A.SH Më: 30 qershor 2022 Në ora: 14:41
Dmitiry Medvedev

Sanksionet kundër Rusisë mund të shihen si akte agresioni dhe një justifikim për luftën, sipas Dmitiry Medvedev, zëvendëskryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, përcjell Bota sot.

"Në rrethana të caktuara, masa të tilla armiqësore mund të kualifikohen gjithashtu si një akt agresioni ndërkombëtar", thotë Medvedev, një ish-president rus, i cili i quajti sanksionet një "praktikë të çuditshme dhe cinike".

Vendet perëndimore kanë vënë në shënjestër individë të pasur, banka, biznese dhe ndërmarrje shtetërore me sanksione që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës në shkurt.

Në fillim të këtij muaji, Vladimir Putin i quajti sanksionet "të çmendura dhe të pamenduara" dhe një "Blitzkrieg ekonomik kundër Rusisë" që nuk kishte asnjë shans për të pasur sukses dhe që do të ishte më e dëmshme për ata që i vendosnin ato.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat