LIVE: Luftë e ashpër në Ukrainë/ Rusia shton sulmet – Zelenskyy me një mesazh për gjithë Evropën

Bota

LIVE: Luftë e ashpër në Ukrainë/ Rusia shton sulmet – Zelenskyy me një mesazh për gjithë Evropën

Nga: Bota sot Më: 2 korrik 2022 Në ora: 06:03 Përditësuar në ora: 18:33 më 02.07.2022
Pamje nga lufta në Ukrainë

Ukraina përgënjeshtron separatistët: Lysychansk nuk është rrethuar

Ushtria ukrainase ka hedhur poshtë pretendimet se separatistët e mbështetur nga Rusia dhe forcat ruse kanë rrethuar qytetin kyç lindor të Lysychansk.

Ruslan Muzytchuk, një zëdhënës i Gardës Kombëtare të Ukrainës i mohoi deklaratat në televizionin ukrainas.

Luftimet janë të ashpra rreth Lysychansk. Por për fat të mirë qyteti nuk është rrethuar dhe është nën kontrollin e ushtrisë ukrainase”, tha ai.

Një zëdhënës i forcave separatiste pro-ruse tha më herët për mediat shtetërore ruse se Lysychansk ishte plotësisht i rrethuar.

Zelensky: Agresioni rus në Ukrainë është kundër të gjithë Europës

Agresioni rus kundër Ukrainës është agresion kundër gjithë Europës së bashkuar.

Kështu ka deklaruar presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, në një postim në Facebook, shkruan Ukrinform.

“Agresioni rus kundër Ukrainës është agresion kundër të gjithë Europës së bashkuar, kundër secilit prej nesh, kundër vlerave tona të përbashkëta. Dhe përgjigja jonë duhet të jetë e bashkuar”, shkroi Zelensky.

Më 24 shkurt 2022, Rusia nisi pushtimin e Ukrainës, duke vazhduar agresionin e armatosur që ka vazhduar që nga viti 2014. Trupat ruse po bombardojnë dhe shkatërrojnë infrastrukturën kritike dhe zonat e banuara të qyteteve, qytezave dhe fshatrave të Ukrainës duke përdorur artileri, raketa të shumta, bomba ajrore dhe raketa balistike.

Gjermanëve u kërkohet të përgatiten për mungesë të gazit

Nga frika se Rusia mund të ndërpresë furnizimet me gaz natyror, kreu i agjencisë rregullatore gjermane për energjinë u bëri thirrje banorëve të shtunën të kursejnë energjinë dhe të përgatiten për dimër, kur përdorimi rritet.

Presidenti i Agjencisë Federale të Rrjetit, Klaus Mueller u bëri thirrje pronarëve të shtëpive dhe apartamenteve që të kontrollojnë dhe rregullojnë kaldajat dhe radiatorët e tyre të gazit për të maksimizuar efikasitetin e tyre.

"Mirëmbajtja mund të zvogëlojë konsumin e gazit nga 10% deri në 15%," tha ai për mediat gjermane.

Mueller tha se banorët dhe pronarët e pronave duhet të përdorin 12 javët përpara se të fillojë moti i ftohtë për t'u përgatitur.

Ai tha se familjet duhet të fillojnë të flasin tani "nëse çdo dhomë duhet të vendoset në temperaturën e saj të zakonshme në dimër - ose disa dhoma mund të jenë pak më të ftohta".

Apeli erdhi pasi Rusia reduktoi flukset e gazit në Gjermani, Itali, Austri, Republikën Çeke dhe Sllovaki në fillim të këtij muaji.

Kompania shtetërore ruse e energjisë Gazprom fajësoi një problem teknik për reduktimin e gazit natyror që rrjedh përmes Rrjedha Veriore 1, një tubacion që kalon nën Detin Baltik nga Rusia në Gjermani.

Kompania tha se pajisjet që po rinovoheshin në Kanada kishin ngecur atje për shkak të sanksioneve perëndimore mbi luftën e Rusisë në Ukrainë.

Udhëheqësit gjermanë e kanë hedhur poshtë këtë shpjegim dhe i kanë quajtur reduktimet një veprim politik si reagim ndaj sanksioneve të Bashkimit Evropian kundër Rusisë pasi ajo pushtoi Ukrainën.

Zëvendëskancelari Robert Habeck, i cili është gjithashtu ministër i ekonomisë dhe klimës së Gjermanisë dhe përgjegjës për energjinë, ka paralajmëruar se një "bllokim" i gazsjellësit është i mundur duke filluar nga 11 korriku, kur do të fillojë puna e rregullt e mirëmbajtjes. Në verërat e mëparshme, puna ka sjellë mbylljen e Rrjedhës Veriore 1 për rreth 10 ditë, tha ai.

Pyetja është nëse mirëmbajtja e ardhshme e rregullt e gazsjellësit Rrjedha Veriore 1 do të kthehet në "një mirëmbajtje politike më afatgjatë", tha Mueller i rregullatorit të energjisë.

Nëse fluksi i gazit nga Rusia “do të ulet për një periudhë më të gjatë kohore, do të duhet të flasim më seriozisht për kursimet”, tha ai.

Sipas Mueller, në rast të ndërprerjes së furnizimit me gaz, ekonomitë familjare do të mbroheshin posaçërisht, ashtu si spitalet apo shtëpitë e pleqve.

"Unë mund të premtoj se do të bëjmë gjithçka që mundemi për të shmangur që ekonomitë familjare të jenë pa gaz," tha ai, duke shtuar: "Ne mësuam nga kriza e koronavirusit se nuk duhet të bëjmë premtime nëse nuk jemi plotësisht të sigurt se mund t'i mbajmë ato. .”

Ai tha se agjencia e tij “nuk sheh një skenar në të cilin nuk ka më gaz fare që vie në Gjermani”.

Në fillim të këtij muaji, ministri i ekonomisë Habeck aktivizoi fazën e dytë të planit të urgjencës me tre faza të Gjermanisë për furnizimet me gaz natyror, duke paralajmëruar se ekonomia më e madhe e Evropës u përball me një "krizë" dhe objektivat e magazinimit për dimër ishin në rrezik./REL

Trupat ukrainase gjejnë hard diskun rus të 'klasifikuar' plot me të dhëna ushtarake

Ukraina ka gjetur një hard disk që përmban rreth 100 GB të dhëna ushtarake ruse, sipas Shërbimit Shtetëror Kufitar.

Kjo u zbulua në rajonin Chernihiv të Ukrainës veriore, raporton Kyiv Independent.

Hard disku përmban një listë stafi dhe të dhëna biografike të ushtrisë ruse nga një njësi e veçantë e artilerisë së mbrojtjes ajrore.

Ai përmban gjithashtu detaje të armëve ruse, si dhe të dhëna për stërvitjet ushtarake.

Një numër i dokumenteve thuhet se u etiketuan "të klasifikuara".

Rusia 'i shtohet katalogut të madh të krimeve të luftës' duke 'shfrytëzuar kapjen' e dy britanikëve

Ne kemi pasur reagime të mëtejshme ndaj lajmeve që dy britanikë, Andrew Hill dhe Dylan Healy, u akuzuan si mercenarë nga forcat e mbështetura nga Rusia.

Menaxheri i përgjigjes ndaj krizës në Amnesty International në Mbretërinë e Bashkuar tha se "shfrytëzimi" i kapjes së tyre "po shton një katalog të madh të krimeve të luftës" që Rusia dyshohet se ka kryer në Ukrainë.

Kristyan Benedikt tha: "Ashtu si me Aiden Aslin, Shaun Pinner dhe Saaudun Brahim, ky është një proces i rremë i krijuar për të ushtruar presion diplomatik mbi Mbretërinë e Bashkuar, jo më pak pasi ajo vjen menjëherë pasi Britania njoftoi një dërgesë të madhe armësh për Ukrainën.

“Sipas Konventave të Gjenevës, luftëtarët e kapur dhe personat e tjerë të mbrojtur duhet të trajtohen në mënyrë njerëzore në çdo kohë.

“Shanset që Healy dhe Hill të marrin një gjyq të drejtë qoftë në Republikën Popullore të Donetsk, qoftë në vetë Rusinë janë jashtëzakonisht të vogla.

"Nëse autoritetet nuk paraqesin prova të qarta se Healy dhe Hill janë të përfshirë në krime lufte, ky proces i rremë gjyqësor duhet të ndalet menjëherë."

Inteligjenca amerikane: Rusia nuk ka trupa të mjaftueshme për ta pushtuar tërësisht Khersonin

Moska nuk ka trupa të mjaftueshme në Kherson për të kontrolluar në mënyrë efektive rajonin, sipas SHBA-së.

Drejtori i Inteligjencës Kombëtare, Avril Haines i tha CNN se Kremlini përballet me “aktivitet partizane në rritje në Ukrainën jugore”, i cili mund të paraqesë një sfidë në rritje.

Në javët e fundit, Moska ka tërhequr një numër të konsiderueshëm trupash nga zona për të luftuar në Donbas.

Një zyrtar amerikan tha se kjo mund t’u ketë ofruar ukrainasve një mundësi për të rrëzuar administratorët rusë të instaluar në vend.

Aktualisht nuk është e qartë se sa trupa ruse gjenden në rajonin e Khersonit.

Ndryshe, nëse zona kthehet në duart e Ukrainës, kjo do të dëmtonte kontrollin e Moskës në bregun e Detit të Zi dhe qasjen në Krime.

Rusia shton sulmet në qytetin lindor të Ukrainës

Forcat ruse po godasin qytetin e Lisiçansk dhe rrethinat e tij në një përpjekje gjithëpërfshirëse për të kapur bastionin e fundit të rezistencës në provincën Luhansk të Ukrainës lindore, tha guvernatori i kësaj province, Serhiy Haidai të shtunën.

Luftëtarët ukrainas kanë kaluar javë të tëra duke u përpjekur për të mbrojtur qytetin dhe për ta mbajtur atë që të mos bjerë në duart e Rusisë, siç bëri fqinji Severodonjeck një javë më parë.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se forcat e saj morën kontrollin e një rafinerie nafte në buzë të Lisiçansk ditët e fundit, por guvernatori Haidai raportoi të premten se luftimet për objektin vazhdonin.

"Gjatë ditës së fundit, pushtuesit hapën zjarr nga të gjitha llojet e armëve në dispozicion," tha Haidai të shtunën në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Luhansk dhe Donjeck janë dy provincat që përbëjnë rajonin e Donbasit, ku Rusia ka përqendruar ofensivën e saj që nga tërheqja nga veriu i Ukrainës dhe kryeqyteti, Kiev, në pranverë.

Separatistët pro-rusë kanë mbajtur pjesë të të dyja provincave që nga viti 2014, dhe Moska njeh të gjithë Luhanskun dhe Donjeckun si republika sovrane.

Qeveria e Sirisë tha të mërkurën se do të njohë gjithashtu “pavarësinë dhe sovranitetin” e dy zonave dhe do të punojë për të vendosur marrëdhënie diplomatike me separatistët.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha se tre raketa kundër anijes goditën një ndërtesë apartamentesh në qytetin e vogël të Serhivka.

“Theksoj: ky është një terror i qëllimshëm i drejtpërdrejtë rus dhe jo ndonjë gabim apo një sulm aksidental me raketa”, tha Zelensky.

Kremlini ka pohuar në mënyrë të përsëritur se ushtria ruse po synon vendet e magazinimit të karburantit dhe objektet ushtarake, jo zonat e banuara.

Autoritetet ukrainase e interpretuan sulmin me raketa si shpagim për tërheqjen e trupave ruse nga një ishull afër Detit të Zi me rëndësi simbolike dhe strategjike në luftën që filloi me pushtimin e Ukrainës nga Rusia më 24 shkurt.

Moska e portretizoi largimin e tyre nga ishulli i gjarpërinjve si një "gjest vullneti të mirë" për të ndihmuar në zhbllokimin e eksporteve të grurit.

Qeveria në kontakt me britanikun e arrestuar Dylan Healy

Siç raportuam më herët, dy britanikë të arrestuar nga forcat e Kremlinit tani janë akuzuar për "veprimtari mercenare".

Dylan Healy, 22 vjeç dhe Andrew Hill, 35 vjeç, u raportuan të dy se ishin kapur në prill, përcjell Bota sot.

Tani është konfirmuar për Sky News se qeveria e Mbretërisë së Bashkuar dhe Kryqi i Kuq kanë qenë në kontakt me zotin Healy dhe ata që e kanë mbajtur atë.

Rrjeti Presidium, i cili po punon me familjen e zotit Healy, tha se Dylan ishte një "vullnetar i pavarur humanitar" kur u kap.

Një deklaratë shtoi: "Ne siguruam prova dhe verifikuam deklaratat për qeverinë britanike dhe familjen e Dylan që tregon qartë se Dylan ishte një vullnetar i pavarur humanitar në Ukrainë në kohën e kapjes së tij.

“Dylan nuk ishte i lidhur me asnjë njësi ushtarake apo paraushtarake dhe në asnjë moment nuk mori pjesë në asnjë aksion ushtarak.

“Akuzat e ngritura nga Republika Popullore e Donetskut (DPR) nuk mbështeten me prova dhe për këtë arsye mund të shpjegohen vetëm si një veprim i motivuar politikisht nga DPR dhe qeveria ruse.

"Ne dënojmë fabrikimin e akuzave nga DPR për përfitime politike dhe keqinterpretim të rolit të Dylanit në Ukrainë."

Nuk ka ende një përditësim për z. Hill, një ushtar vullnetar.

Të paktën 344 fëmijë të vrarë në sulmet ruse

Qindra fëmijë ukrainas janë vrarë në sulmet ruse që nga fillimi i konfliktit në shkurt, sipas zyrtarëve ukrainas.

Qindra fëmijë ukrainas janë vrarë në sulmet ruse që nga fillimi i konfliktit në shkurt, sipas zyrtarëve ukrainas.

ADVERTISING

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm thotë se 344 fëmijë kanë vdekur dhe më shumë se 640 janë plagosur në luftë.

Megjithatë, ka të ngjarë që ky numër të rritet ndjeshëm, përcjell Bota sot.

Ai tha në Telegram: "Këto numra nuk janë përfundimtarë, pasi po punohet për vendosjen e tyre në vendet e armiqësive aktive, në territoret e pushtuara dhe të çliruara përkohësisht".

Shumica e fëmijëve të prekur janë në rajonin lindor të Donetskut, ku luftimet janë përqendruar javët e fundit.

Megjithatë, rreth 185 viktima u raportuan në Kharkiv, 116 në rajonin e Kievit, 68 në Chernihiv dhe 61 në Luhansk.

Të tjerë u vranë dhe u plagosën në Mykolaiv, Kherson dhe Zaporizhia.

Ai shtoi: "2,102 institucione arsimore u dëmtuan për shkak të bombardimeve dhe granatimeve nga forcat e armatosura të Federatës Ruse. Prej tyre, 215 u shkatërruan plotësisht".

Ushtria ruse nis ndërtimin e qytetit që vetë e shkatërroi

Ushtria ruse ka nisur ndërtimin e apartamenteve të banimit në Mariupol.

Agjencia e lajmeve Associated Press, solli pamjet nga puna që po bëhet në periferi të qytetit.

Puna e ndërtimit po mbikëqyret nga një kompani ndërtimi ushtarake ruse.

Përfaqësuesi i kompanisë ruse të ndërtimit ushtarak, Oleg Pechenkin, tregoi për lehtësirat e ofruara për banorët e ardhshëm.

“Po punohet në gjashtë kantiere. Ne planifikojmë të fillojmë punën në të 12 kantieret nga mesi i muajit”, tha ai.

Puna po kryhet “në një fazë të përshpejtuar”, tha Pechenkin. Çdo njësi apartamentesh do të jetë e pajisur me kuzhinë, banjo dhe pajisje, shtoi ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat