Pse Rusia po sulmon hekurudhat e Ukrainës dhe a po dështojnë?

Bota

Pse Rusia po sulmon hekurudhat e Ukrainës dhe a po dështojnë?

Nga: A.SH Më: 2 korrik 2022 Në ora: 09:49
Ukrainë

Gjatë gjithë luftës në Ukrainë, Rusia ka kryer sulme të vazhdueshme në sistemin hekurudhor të vendit.

Hekurudha shtetërore e Ukrainës, Ukrzaliznytsia, është punëdhënësi më i madh i vendit me mbi 200,000 staf në 233,000 km katrorë, prcjell Bota sot.

Gjatë luftës ai ka qenë një mjet shpëtimi për miliona njerëz që u larguan nga vendi dhe ka rezultuar thelbësor për objektivat strategjikë të Ukrainës.

Rusia ka nisur dhjetëra sulme në infrastrukturën hekurudhore, duke goditur shinat e saj, urat dhe nënstacionet e energjisë elektrike duke përdorur një sërë armësh si raketa dhe raketa lundrimi.

Ndërsa shumë prej tyre kanë shkaktuar vetëm dëme të vogla dhe të riparueshme në hekurudhë, kostoja njerëzore është më e madhe me një sulm me raketa në stacionin e trenit të Kramatorsk duke vrarë dhjetëra civilë që po përpiqeshin të iknin.

Dhe nuk janë vetëm njerëzit që po transportohen.

Rrjeti i gjerë hekurudhor është përdorur për të furnizuar dërgesat kryesore të armëve perëndimore, të cilat kanë ndihmuar forcat ukrainase të mbrojnë territorin nga ofensiva fillestare e Rusisë dhe kanë ndihmuar në transportin e grurit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat