LIVE: Forcat ruse marrin nën kontroll rajonin e Luhanskut/ Ukraina publikon humbjet ruse

Bota

LIVE: Forcat ruse marrin nën kontroll rajonin e Luhanskut/ Ukraina publikon humbjet ruse

Nga: Bota sot Më: 3 korrik 2022 Në ora: 06:04 Përditësuar në ora: 22:29 më 03.07.2022
Ukrainë

Forcat ruse marrin nën kontroll rajonin e Luhanskut

Rusia tha se kishte marrë kontrollin e plotë të rajonit lindor ukrainas të Luhansk të dielën pasi pushtoi bastionin e fundit ukrainas të Lysychansk.

Marrja nën kontroll e këtij rajoni, është një fitore politike për Kremlinin dhe e zhvendos fokusin e fushëbetejës në rajonin fqinj të Donjeckut, ku Kievi ende kontrollon pjesë të territorit, shkruan Reuters.

Moska thotë se po pushton rajonin e Luhanskut për t’ia dhënë atë Republikës Popullore të Luhanskut të vetëshpallur të mbështetur nga Rusia, pavarësinë e së cilës e njohu në prag të luftës.

Komanda ushtarake e Ukrainës tha se forcat e saj ishin detyruar të tërhiqeshin nga qyteti.

“Vazhdimi i mbrojtjes së qytetit do të çonte në pasoja fatale. Për të ruajtur jetën e luftëtarëve ukrainas, u mor një vendim për t’u tërhequr,” u shpreh komanda përmes një deklarate. 

Ukraina thotë se beteja për Donbasin nuk ka përfunduar ende, publikon të dhënat e fundit rreth humbjeve ruse

Yuriy Sak, një zëdhënës i ministrisë së mbrojtjes së Ukrainës, tha më herët për BBC se qyteti lindor i Lysychansk nuk është nën “kontrollin e plotë” të Rusisë.

Një deklaratë e tillë vjen në kohën kur Moska tha këtë mëngjes se zona, qyteti i fundit i madh i mbajtur nga ukrainas në rajonin e Luhansk, ishte “çliruar”.

Sak i tha transmetuesit se nuk është kështu, por edhe nëse Rusia do të merrte kontrollin e rajonit të Donbasit, nuk do të ishte “loja e përfunduar” për Ukrainën.

Ai theksoi: “Këto janë qytete që për dy ditët e fundit kanë qenë objektiva të sulmeve të rënda me raketa dhe granatimeve”.

“Por beteja për Donbasin nuk ka përfunduar ende”, ka shtuar ai.

Ndërkohë, po sipas autoriteteve ukrainase, Rusia ka humbur gjithsej 35,970 trupa që nga fillimi i luftës me Ukrainën, sipas vlerësimeve të fundit të Kievit.

Forcat e armatosura të Ukrainës nxjerrin vlerësime të rregullta për humbjet ruse në luftë, e cila ka vazhduar për 130 ditë.

Ata gjithashtu thonë se 1,584 tanke ruse janë shkatërruar që nga 24 shkurti.

Megjithatë, vlen të përmendet se këto vlerësime janë vazhdimisht shumë më të larta se ato të publikuara nga Rusia. 

Të paktën gjashtë të vrarë në Slovyansk

Siç e përmendëm më herët, ka pasur granatime intensive në Slovyansk, përcjell Bota sot.

Zëdhënësja e Donetsk, Ova Ignatchenko, ka thënë për mediat ukrainase se të paktën gjashtë persona janë vrarë dhe 15 janë plagosur si rezultat i bombardimeve.

Kramatorsk - në jug të Slovianskut - është gjithashtu nën sulm.

Slovyansk dhe Kramatorsk janë dy nga qytetet më të mëdha në rajonin e Donetskut ende në duart e Ukrainës.

Slovyansk nën bombardime intensive

Raportohet se qyteti i Slovyansk tani po bombardohet nga trupat ruse.

Kryetari i bashkisë së qytetit, Vadym Lyakh, tha se ka deri në 15 zjarre në qytet dhe pretendon se një numër i madh njerëzish janë plagosur ose vdekur, përcjell Bota sot.

Në një video të postuar në telegram, shtëllunga të mëdha tymi mund të shihen pas Lyakh ndërsa ai flet para kamerës.

​Zelensky bën thirrje për ndihmë ndërkombëtare për rindërtimin e Ukrainës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka bërë thirrje për ndihmë ndërkombëtare për të ndihmuar në rindërtimin e vendit të tij të shkatërruar pasi të përfundojë lufta.

“Është e nevojshme jo vetëm të riparojmë gjithçka që banorët kanë shkatërruar, por edhe të krijojmë një bazë të re për jetën tonë: të sigurt, moderne, të rehatshme, të aksesueshme”, tha ai në një fjalim.

”Kjo do të kërkonte investime kolosale, miliarda, teknologji të reja, praktika më të mira, institucione të reja dhe, natyrisht, reforma”, tha ai.

“Pavarësisht se sa e vështirë është për ne sot, duhet të kujtojmë se do të ketë një të nesërme”, tha Zelensky.

Një takim i rreth 40 vendeve potenciale donatore do të mbahet të hënën në Lugano të Zvicrës, ku qeveria ukrainase synon të prezantojë për herë të parë prioritetet e saj për rindërtimin e vendit të shkatërruar nga lufta.

Beteja për Donbasin ende nuk ka përfunduar

Më shumë tani nga intervista jonë me zëdhënësin e ministrisë së mbrojtjes të Ukrainës, Yuriy Sak, i cili i tha BBC-së se "nuk do të përfundojë loja" për rajonin e Donbasit nëse Rusia pushton të gjithë Luhanskun.

Ai thotë se ka "qytete të tjera të mëdha në zonën e Donbasit, veçanërisht në rajonin e Donetsk" që janë nën kontrollin e forcave të armatosura ukrainase, përcjell Bota sot.

“Këto janë qytete që për dy ditët e fundit [kanë qenë] objektiva të sulmeve të rënda me raketa, granatime artilerie”, thotë ai, “por beteja për Donbasin nuk ka përfunduar ende”.

Sak shton se Ukraina është shpresëdhënëse dhe po merr mbështetje nga aleatët e saj perëndimorë.

Ai thotë se Ukraina përfundimisht do të grumbullojë një numër të mjaftueshëm të artilerisë së rëndë dhe llojeve të tjera të armatimit "që do të na lejojnë të çlirojmë tokat tona".

Lysychansk nuk është nën "kontrollin e plotë" të forcave ruse

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës, Yuriy Sak, i tha BBC-së se qyteti i Lysychansk nuk është nën "kontrollin e plotë" të forcave ruse, pavarësisht pretendimeve të Moskës se qyteti ka rënë, përcjell Bota sot.

Por ai shtoi se situata në qytet kishte qenë "shumë intensive për një kohë të gjatë tani" me forcat tokësore ruse që "sulmojnë qytetin pa pushim".

"Për ukrainasit, vlera e jetës njerëzore është një përparësi kryesore, kështu që ndonjëherë ne mund të tërhiqemi nga zona të caktuara në mënyrë që t'i rimarrëm ato në të ardhmen," shtoi ai.

Forcat ruse marrin kontrollin e Lysychansk

Forcat ruse dhe separatiste kanë marrë kontrollin e plotë të qytetit lindor të Ukrainës, Lysychansk, citon agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass të ketë thënë ministria e mbrojtjes, përcjell Bota sot.

Ministria ruse tha më herët të dielën se forcat e saj kishin rrethuar Lysychansk dhe tani po luftonin brenda qytetit.

Në një deklaratë, ministri rus i mbrojtjes thotë se i tha presidentit rus Vladimir Putin se i gjithë rajoni i Luhanskut është "çliruar".

Ministrja: Gjermania veproi më mirë me refugjatët ukrainas se sa me sirianët

Gjermania ka vepruar më mirë në pritjen e refugjatëve nga Ukraina sesa gjatë valës së ardhjeve nga Siria e shkatërruar nga lufta në vitin 2015, sipas ministres së Brendshme, Nancy Faeser.

Gjermania ka pranuar më shumë se 850,000 njerëz nga Ukraina - kryesisht gra dhe fëmijë - që nga 24 shkurti kur nisi pushtimi rus.

Vendi është kritikuar megjithatë për trajtimin e refugjatëve evropianë ndryshe nga ata që ikën nga konflikti në Lindjen e Mesme ose më gjerë.

"Ne kemi bërë shumë gjëra shumë më mirë se sa kemi bërë gjatë lëvizjes së fundit të refugjatëve më 2015," tha Faeser në një intervistë, duke shtuar se "një numër tepër i lartë i qytetarëve" i ishin bashkuar përpjekjeve të qeverisë për të ndihmuar në pranimin e njerëzve.

Ajo përshkroi aftësinë "e shpejtë dhe joburokratike" të të gjitha shteteve evropiane për të pranuar refugjatët nga Ukraina si një "sukses historik."

"Kjo ishte një arritje e madhe dhe unanime gjithashtu. Ishte e vështirë për t'u arritur," vuri në dukje ajo.

Gjermania dhe Evropa po marrin gjithashtu hapa të mëtejshëm për të ndihmuar refugjatët nga rajone të tjera, tha ministrja.

"Ne jemi duke përmbushur përgjegjësinë tonë humanitare. Në Gjermani, kjo përfshin dhënien e qasjes të të gjithë të ardhurve të rinj në kurset e integrimit,” tha ajo, duke theksuar rëndësinë e transmetimit të vlerave dhe gjuhës së Gjermanisë edhe për ata që qëndrojnë vetëm përkohësisht në vend.

Kjo tashmë ishte bërë e mundur për afganët që kishin ikur në Gjermani, vuri në dukje ministrja.

Lufta në Ukrainë deri më tani ka prodhuar miliona refugjatë që janë shpërndarë në vende të ndryshme të botës.

Zelensky: Lufta është larg përfundimit

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka bërë thirrje për ndihmë ndërkombëtare për rimëkëmbjen e vendit, pas katër muajve luftime të ashpra kundër forcave ruse.

“Është  e nevojshme jo vetëm që të rikuperohet ajo çfarë është shkatërruar nga okupatori, por edhe të krijohen themelet e reja për jetën tonë; të sigurtë, moderne dhe të rehatshme”, tha Zelensky gjatë adresimit të tij më të fundit.

Sipas tij, kjo kërkon “investime kolosale, miliarda dollarë, teknologji të re, praktikë të mirë, institucione të reja dhe natyrisht reforma”, shtoi ai.

“Pavarësisht sa vështirë e kemi sot, duhet mbajtur në mend se do të vjen e nesërmja”, tha ndër tjera presidenti ukrainais.

Ndryshe, nesër do të duhej të mbahej në Lugano të Zvicrës takimi i 40 vendeve donatore potenciale, ku qeveria ukrainase synon që për herë të parë të paraqet prioritetet për rimëkëmbjen e vendit.

Në videon e tij më të fundit, Zelensky ka rikujtuar se bashkëkombësit se lufta në Ukrainë është larg përfundimit.

“Luftimet në disa vende janë çdo ditë e më të ashpra dhe kjo nuk duhet harruar”, duke i bërë apel bashkëkombësve që të ndihmojnë me aq sa munden.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat