Rusia mund të kalojë në një ekonomi lufte

Bota

Rusia mund të kalojë në një ekonomi lufte

Nga: A.SH Më: 5 korrik 2022 Në ora: 15:41
Vladimir Putin

Parlamenti i vendit ka miratuar fazën e parë të ligjeve që do të lejojnë Rusinë të kalojë në një ekonomi lufte - që do të thotë se bizneset mund të detyrohen të furnizojnë ushtrinë me mallra, përcjell Bota sot.

Sipas ligjeve, punonjësve mund t'u thuhet gjithashtu të punojnë jashtë orarit për të mbështetur pushtimin e Ukrainës.

Zëvendëskryeministri Yuri Borisov bëri thirrje që projektligjet të miratohen, duke thënë se ushtria duhet të mbështetet ndërsa ekonomia ruse është nën "presionin kolosal të sanksioneve" nga Perëndimi.

Megjithatë, projektligjet duhet të kalojnë në leximin e dytë dhe të tretë dhe të nënshkruhen nga Presidenti Vladimir Putin përpara se të kalojnë

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat