OKB: 270 raste të ndalimit arbitrar dhe zhdukjes së detyruar në Ukrainë

Bota

OKB: 270 raste të ndalimit arbitrar dhe zhdukjes së detyruar në Ukrainë

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 06:11
Ukrainë

Të paktën 270 raste të marrjes së civilëve nga forcat ruse janë dokumentuar që nga fillimi i pushtimit, ka thënë OKB.

Pavarësisht kufizimeve në akses, ne kemi dokumentuar 270 raste të ndalimit arbitrar dhe zhdukjes së detyruar. Tetë nga viktimat u gjetën të vdekur”, tha komisionerja e lartë e OKB-së për të drejtat e njeriut, Michelle Bachelet.

Ndërkohë, zëvendësministrja e Jashtme e Ukrainës, Emine Dzhaparova, akuzoi Rusinë për rrëmbime në një shkallë masive.

Zyrës së OKB-së për të drejtat e njeriut nuk i është dhënë akses në territorin e pushtuar nga forcat ruse.

Moska ka thënë se pretendimet e OKB-së ishin pjesë e një fushate dezinformimi për të “mbuluar krimet e regjimit të Kievit”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat