LIVE: Putini paralajmëron Kievin/ Ai kërcënon edhe Perëndimin: Dëshiron të na mundë në fushën e betejës, le ta provojë!

Bota

LIVE: Putini paralajmëron Kievin/ Ai kërcënon edhe Perëndimin: Dëshiron të na mundë në fushën e betejës, le ta provojë!

Nga: Bota sot Më: 7 korrik 2022 Në ora: 06:31 Përditësuar në ora: 21:18 më 07.07.2022
Vladimir Putin

Putin paralajmëron Rusinë se nuk e ka nisur fushatën në Ukrainë "me seriozitet"

Putini ka paralajmëruar Kievin dhe aleatët e tij perëndimorë se Moska nuk e ka nisur as fushatën e saj ushtarake në Ukrainë “me zell”.

“Të gjithë duhet ta dinë se ne nuk kemi filluar ende seriozisht,” u tha ai ligjvënësve të lartë.

“Në të njëjtën kohë ne nuk po refuzojmë të zhvillojmë negociata për paqen, por ata që refuzojnë duhet ta dinë se do të jetë më e vështirë të arrihet një marrëveshje me ne” në një fazë të mëvonshme.

Putin: Nëse Perëndimi dëshiron të na mundë në fushën e betejës, le të provojë

Presidenti Vladimir Putin ka thënë se nëse Perëndimi dëshiron të mposht Rusinë në fushën e betejës, është e mirëpritur të provohet, përcjell Bota sot.

Rusia sapo kishte filluar në Ukrainë, tha Putin në një fjalim të ashpër para liderëve parlamentarë, dhe perspektivat për çdo negociatë do të zbeheshin sa më gjatë të zvarritej konflikti.

“Sot dëgjojmë se duan të na mposhtin në fushën e betejës. Çfarë mund të thoni, le të provojnë”, tha Putin në një fjalim televiziv drejtuar udhëheqësve parlamentarë.

“Ne kemi dëgjuar shumë herë se Perëndimi dëshiron të na luftojë deri në ukrainasin e fundit. Kjo është një tragjedi për popullin ukrainas, por duket se gjithçka po shkon drejt kësaj.”

Zelensky takohet me senatorët amerikanë

Presidenti ukrainas Zelenskyy është takuar me dy senatorë amerikanë në Kiev, sipas një deklarate nga zyra e tij, e cila publikoi imazhe të presidentit me senatorët e Shteteve të Bashkuara Lindsey Graham, një republikan nga Karolina e Jugut dhe Richard Blumenthal, një demokrat nga Connecticut.

Zelenskyy foli me ta se Ukraina kishte nevojë për më shumë mbrojtje ajrore përpara fillimit të planifikuar të vitit shkollor në shtator.

“Ne duhet të sigurojmë një nivel të tillë sigurie në qiell (në mënyrë që njerëzit tanë të mos kenë frikë të jetojnë në Ukrainë”, tha Zelenskyy.

Ukraina pretendon kontrollin e ishullit të gjarpërinjve

Ushtria ukrainase pretendon se ka rifituar kontrollin e ishullit simbolik të gjarpërinjve në Detin e Zi, pasi ngriti flamurin e saj atje këtë javë pas tërheqjes së forcave ruse.

"Ne kemi rivendosur efektivisht kontrollin tonë mbi ishullin e gjarpërinjve", tha një zyrtar i lartë ushtarak ukrainas, Oleksiy Gromov, sipas agjencisë së lajmeve të Ukrainës Interfax.

Forcat ukrainase kanë "kontroll fizik" të ishullit, tha ai.

Rusia dhe fillimi i një lufte të re të ftohtë

Deri më 24 shkurt, kur Presidenti Vladimir Putin urdhëroi futjen e trupave ruse në Ukrainë, Lufta e Ftohtë i përkiste muzeve të historisë, si një periudhë e errët në historinë e Evropës. Por ndasitë mes Moskës dhe Perëndimit nuk po tregojnë shenja përmirësimi. Analistët thonë se situata aktuale e marrëdhënieve Rusi-Perëndim mund të jetë fillimi i një lufte të re të ftohtë, ose vazhdimi i luftës së vjetër.

Më shumë se katër muaj pas fillimit të sulmit rus në Ukrainë, bota ka ndryshuar, ndërsa Rusia është pozicionuar sërish kundër Perëndimit. Udhëheqja ruse e akuzon NATO-n se ka ngritur në Evropë një perde të re të hekurt, pas takimit të krerëve të vendeve të aleancës në Madrid muajin e kaluar.

“Konkluzioni më i mirë që mund të nxjerrim është se në takimin e Madridit, NATO-ja bëri një lloj evolucioni, që pas themelimit në vitin 1949 duke u kthyer tek rrënjët e saj, në parimet e ofrimit të sigurisë ushtarake, që daton që nga periudha e kohës së Luftës së Ftohtë”, tha për Zërin e Amerikës Zëvendësministri i Jashtëm rus Aleksandër Grushko.

Shkrimin e plotë lexojeni KËTU

Analistët: Rusia në “pauzë operacionale” në Ukrainë

Analistët thonë se ka gjasa që Rusia të ketë ulur përkohësisht ritmin e ofensivës së saj në Ukrainë, në një përpjekje për të riorganizuar forcat për një sulm të ri.

Sipas Institutit të Studimeve mbi Luftën, me bazë në Uashington, të mërkurën, për herë të parë në 133 ditë luftë, forcat ruse nuk shënuan asnjë përparim territorial në Ukrainë. Grupi i ekspertëve sugjeroi se Moska mund të jetë duke kryer një ‘pauzë operacionale’, por se kjo nuk nënkupton një "ndërprerje të plotë të veprimeve ushtarake".

“Forcat ruse ka të ngjarë të kufizohen në veprime ushtarake relativisht të vogla, ndërsa përpiqen të përgatisin terrenin për operacione më të mëdha sulmuese, e të rifitojnë fuqinë luftarake të nevojshme për të tentuar operacione më ambicioze”, thanë përfaqësuesit e institutit.

Në një deklaratë të enjten Ministria ruse e Mbrojtjes dukej se konfirmonte këtë vlerësim. Moska tha se njësive ushtarake ruse të përfshira në luftime në Ukrainë, u ishte dhënë kohë për të pushuar.

“Repartet që kryen misione luftarake, gjatë operacionit special ushtarak, po marrin veten në mënyrë që të rifitojnë aftësitë e tyre luftarake”, thuhej në deklaratën e cituar nga agjencia shtetërore ruse e lajmeve “Tass”.

Ndërkohë në lindje të Ukrainës bormbardimet me artileri vazhdojnë. Zyrtarët ukrainas njoftuan se të paktën nëntë civilë janë vrarë dhe gjashtë të tjerë janë plagosur në 24 orët e fundit.

Zyra e presidentit të Ukrainës njoftoi të enjten se në qytetet dhe fshatrat, që shtrihen në shtatë rajone të Ukrainës, një ditë më parë ka patur sulme me artileri. Shumica e vdekjeve mes popullatës civilë ka ndodhur në provincën Donetsk, ku luftimet vazhdojnë. Shtatë civilë u vranë, mes tyre një fëmijë, njoftuan autoritetet ukrainase.

Dhjetë qytete e fshatra u goditën me artileri në Donetsk dhe si pasojë u shkatërruan 35 ndërtesa, mes tyre një shkollë, një kolegj profesional dhe një spital.

Donetsku është pjesë e Donbasit, një rajon industrial kryesisht rusisht-folës ku janë të përqendruar ushtarët më me përvojë të Ukrainës. Separatistët pro-rusë kanë luftuar kundër forcave ukrainase dhe kanë kontrolluar pjesën më të madhe të Donbasit për tetë vjet.

NASA thotë se Rusia zë 22 për qind të tokës bujqësore të Ukrainës

Forcat ruse tani zënë rreth 22 për qind të tokës bujqësore të Ukrainës që nga pushtimi, duke ndikuar në një nga furnizuesit kryesorë në tregjet globale të drithërave dhe vajrave ushqimorë, ka thënë NASA, përcjell Bota sot.

Të dhënat satelitore të analizuara nga shkencëtarët në agjencinë hapësinore amerikane tregojnë se pushtimi i Ukrainës lindore dhe jugore nga Rusia i jep asaj kontrollin e tokës që prodhon 28 për qind të të korrave dimërore të vendit, kryesisht grurë, kanola, elbi dhe thekër, dhe 18 për qind të të korrave verore, kryesisht misër dhe luledielli.

“Shporta e bukës në botë është në luftë”, tha Inbal Becker-Reshef, drejtor i programit Harvest të NASA-s, i cili përdor të dhënat satelitore të SHBA-së dhe Evropës për të studiuar prodhimin global të ushqimit.

Zelensky e jep një koment për dorëheqjen e Johnson

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se ka besim se politika e Britanisë ndaj Ukrainës nuk do të ndryshojë së shpejti, pavarësisht dorëheqjes së Boris Johnson.

Johnson ka qenë një “mik i vërtetë i Ukrainës”, tha Zelenskiy në një intervistë për CNN, duke shtuar se Ukraina ka fituar shumë nga marrëdhënia e saj me Johnson, duke përfshirë para së gjithash mbështetjen ushtarake.

Zelensky mezi priste të fliste me Johnson për të mësuar më shumë rreth detajeve të dorëheqjes së tij, shtoi a

Frikë nga Rusia për luftë? Finlanda merr vendimin, ja çfarë po ndodh në kufi

Parlamenti i Finlandës ka votuar në favor të legjislacionit që do të forcojë sigurinë në kufirin rus.

Ky legjislacion do të lejonte barrierat në kufirin e vendit me Rusinë dhe do të mundësonte mbylljen e kufirit prej 1300 km në rast rrethanash të jashtëzakonshme.

Projektligji për gatishmërinë, ndërsa i kontestuar për sa i përket rregullave të azilit të Bashkimit Evropian, u miratua nga një supershumicë që i lejon parlamentit të përshpejtojë ligjet, mes frikës se Rusia mund të hakmerret mbi planet e Finlandës për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s .

Ai gjithashtu do të lejojë qeverinë të vendosë të ndërtojë gardhe ose barriera të tjera pranë kufijve finlandezë dhe të drejtojë të gjitha kërkesat për azil në një ose disa pika kufitare.

Kryeministri britanik u drejtohet ukrainasve teksa jep dorëheqjen

Në fjalimin e tij duke njoftuar se do të largohej nga posti i kreut të Partisë Konservatore, por planifikoi të qëndronte si kryeministër derisa të zgjidhej një zëvendësues, Johnson iu drejtua popullit të Ukrainës, duke u zotuar se Britania do të "vazhdonte të mbështeste luftën tuaj për liri për aq kohë sa ajo merr”, përcjell Bota sot.

Mbështetja e Johnson për Ukrainën ka qenë aq e vendosur saqë ai është njohur me dashuri si "Borys Johnsoniuk" nga disa në Kiev.

Ai ndonjëherë i përfundonte fjalimet e tij me "Slava Ukraini" - ose "lavdi Ukrainës".

Edhe përpara se Presidenti Vladimir Putin të urdhëronte pushtimin e 24 shkurtit, Johnson e kishte kritikuar vazhdimisht Putinin, duke e cilësuar atë si një shef të pamëshirshëm dhe ndoshta irracional të Kremlinit, i cili ishte një kërcënim për botën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat