​Çmimet e naftës afër 92 dollarëve, tregtarët i frikësohen recesionit

Bota

​Çmimet e naftës afër 92 dollarëve, tregtarët i frikësohen recesionit

Më: 17 gusht 2022 Në ora: 18:48
Ilustrim

Çmimet e naftës ranë sot në tregjet ndërkombëtare nën nivelin e 92 dollarëve, të shtyrë nga frika e një recesioni global, i cili do të dobësonte kërkesën.

Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçie ishte me 37 cent më i ulët se në mbylljen e mëparshme dhe arriti në 91.97 dollarë. Dje e mbylli tregtinë me minus 2.76 dollarë.

Në tregun amerikan një fuçi u tregtua sot me një çmim thuajse të pandryshuar prej 86.44 dollarë. Dje, ajo mbylli tregtinë me një humbje prej 2.88 dollarë.

Frika e një recesioni tronditi tregjet dje pasi të dhënat nga SHBA treguan një rënie të aktivitetit të ndërtimit të pasurive të paluajtshme banesore në korrik në nivelin më të ulët në pothuajse një vit e gjysmë nën ndikimin e çmimeve më të larta për kreditë hipotekore dhe materialet e ndërtimit.

Tregtarët janë gjithashtu të shqetësuar për dobësimin e aktivitetit ekonomik në Kinë për shkak të masave të rrepta për të luftuar përhapjen e COVID-19. Kryeministri Li Keqiang njoftoi mbështetje për ekonominë e dobësuar.

Frika nga recesioni u nxit më tej të mërkurën nga të dhënat nga Britania, të cilat treguan se inflacioni u hodh në 10.1 për qind në korrik, niveli më i lartë që nga shkurti 1982, duke rritur presionin mbi familjet.

Prirja rënëse e çmimeve u ndal sot nga raporti i Institutit Amerikan të Naftës (API), i cili sipas burimeve tregoi një rënie të rezervave të naftës bruto në SHBA javën e kaluar me 448 mijë fuçi. Sipas tyre, rezervat e benzinës u reduktuan me rreth 4.5 milionë fuçi.

Për shkak të festave në botën myslimane, Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) nuk ka bërë të ditur sot çmimin e një fuçie të shportës së naftës të anëtarëve të saj të martën. Të hënën ishte 100.04 dollarë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat