Avionët luftarakë izraelitë sulmojnë Gazën ndërsa BE-ja bën thirrje për "përgjegjësi"

Bota

Avionët luftarakë izraelitë sulmojnë Gazën ndërsa BE-ja bën thirrje për "përgjegjësi"

Nga: A.SH Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 09:46
Foto nga vendi i ngjarjes

Avionët luftarakë izraelitë kanë sulmuar vende në Rripin e Gazës pasi një raketë ra në jug të Izraelit dhe ndërsa tensionet arrijnë pikën e vlimit në Bregun Perëndimor të pushtuar, ku 10 palestinezë janë vrarë nga forcat izraelite që nga java e kaluar, përcjell Bota sot.

Ushtria izraelite tha se sulmet ajrore në orët e para të së dielës kishin në shënjestër një objekt të prodhimit të armëve dhe një tunel nëntokësor që i përkiste Hamasit, sipas agjencisë së lajmeve Associated Press.

“Sulmi gjatë natës vazhdon përparimin për të penguar ngritjen e forcave”, tha ushtria izraelite duke iu referuar Hamasit, raportoi AP.

Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë për raketën, raportohet se është e para e lëshuar në një muaj, për të cilën ushtria izraelite tha se u ul në një zonë të hapur pranë gardhit ndarës të Izraelit të shtunën në mbrëmje pa shkaktuar viktima apo dëme në pronë.

Sulmi ajror në Gaza pason zemërimin për të shtënat në rrezen e zbrazët të një të riu palestinez, Ammar Mufleh, 23 vjeç, nga një ushtar izraelit në mes të ditës të premten, i cili u kap në video. Pamjet rrëqethëse kanë ngjallur zemërim të gjerë në mesin e palestinezëve dhe u bëjnë thirrje mediave sociale të përshkallëzojnë rezistencën kundër okupimit izraelit.

Ministria e Jashtme palestineze dënoi vrasjen e Mufleh si një ekzekutim, dhe aktivistët palestinezë dhe përdoruesit e mediave sociale po përdorin hashtagun "Ekzekutimi Huwara" në arabisht, duke bërë thirrje për një përgjigje ndaj krimeve nga forcat izraelite.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat