Inteligjenca britanike publikon sondazhin: Rusët braktisin Putinin, bie mbështetja popullore për luftën!

Bota

Inteligjenca britanike publikon sondazhin: Rusët braktisin Putinin, bie mbështetja popullore për luftën!

Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 13:17
Foto ilustrim

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka zbuluar se mbështetja publike ruse për “operacionin special ushtarak” në Ukrainë “po bie ndjeshëm”, duke përmendur sondazhet e fundit.

Në përditësimin e saj të përditshëm të inteligjencës, ministria tha se sipas një media të pavarur ruse, 55% e rusëve favorizojnë bisedimet e paqes me Ukrainën dhe vetëm 25% pretendojnë se mbështesin ende konfliktin.

Media pretendoi se kishte qasje në të dhënat e mbledhura nga Shërbimi Federal Mbrojtës i Rusisë për përdorim të brendshëm.

Ministria shtoi se pavarësisht përpjekjeve të autoriteteve ruse për të kontrolluar informacionin, konflikti është bërë “gjithnjë e më i papranueshëm për shumë rusë që nga ‘mobilizimi i pjesshëm’ i shtatorit 2022”.

Kujtojmë se Vladimir Putin urdhëroi mobilizimin e pjesshëm, i pari i Rusisë që nga Lufta e Dytë Botërore, në shtator.

Inteligjenca britanike arriti në përfundimin se mbajtja e miratimit të heshtur të luftës do të jetë gjithnjë e më e vështirë për Kremlinin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat