LIVE: “Era e një lufte të madhe” po ndihet në Evropë, në shënjestër Britania dhe Gjermania – rezultati që tronditi të gjithë

Bota

LIVE: “Era e një lufte të madhe” po ndihet në Evropë, në shënjestër Britania dhe Gjermania – rezultati që tronditi të gjithë

Nga: Bota sot Më: 2 tetor 2023 Në ora: 06:36 Përditësuar në ora: 23:57 më 02.10.2023
Pamje nga lufta në Ukrainë

Zelenskyy diskuton korridoret alternative të eksportit të grurit me BE-në

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy ka diskutuar “korridoret” e mundshme alternative për eksportimin e grurit nga Ukraina me Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha zyra e presidentit ukrainas.

Në korrik Rusia la një marrëveshje të mbështetur nga BE, e cila mundësoi që eksportet nga Ukraina të lundronin nga tre porte të miratuara të Detit të Zi.

Që atëherë, Kievi ka nisur atë që e quan një korridor të përkohshëm humanitar në Detin e Zi për eksportimin e grurit.

Zyra e Zelenskyy tha se ai dhe zonja von der Leyen, ranë dakord të mbanin “dialog konstruktiv” mbi përpjekjet për të hequr kufizimet e eksportit të grurit të vendosura nga disa nga shtetet fqinje të Ukrainës, raporton Sky News.

Lufta Ukrainë-Rusi mund të marrë përmasa të paparashikueshme

Lufta e nisur nga rusët në Ukrainë nuk do të përfundojë së shpejti. Vladimir Putin duket se është i sigurt për këtë, pasi po ndërton një linjë të re hekurudhore që do të lidhë Mariupolin dhe Volnovakha-n me Donbasin.

Kjo është një vepër strategjike, e cila mund të mbulojë deri në 250 kilometra: nuk është e qartë se kush po kujdeset në mënyrë aktive për ndërtimin, duke qenë se nuk duket të përfshihet asnjë automjet ushtarak, por janë shfaqur foto të kantiereve të ndërtimit,  tregojnë se puna është me të vërtetë duke u zhvilluar.

Sipas asaj që raporton Repubblica, qëllimi i Putinit është të lehtësojë barrën e Krimesë dhe urës së Kerçit në lidhje me furnizimet në Krime. Linja e re hekurudhore duhet të sigurojë një fluks më të madh të municioneve dhe pajisjeve në ushtri, duke shtuar një rrugë brenda territoreve të pushtuara.

Zyrtarisht nuk dihet asgjë për punën në vazhdim, por ditët e fundit skanimet nga sateliti Sentinel 2 kanë bërë të mundur zbulimin e gjurmëve të këtij projekti.

Më pas, Petro Andriushchenko, këshilltar i kryetarit të bashkisë së Mariupolit, publikoi fotot që tregojnë makineritë e vendosura në brigjet e lumit Kalmius.

Planet ruse

Siç thekson Repubblica, nga ana e tyre ukrainasit s’do të rrinë duarkryq: sapo linja e re hekurudhore dhe urat të fillojnë të marrin formë, forcat e Kievit do të përdorin armë me rreze të gjatë.

Në veçanti, raketat Storm Shadow ose Atacms të premtuara nga SHBA duhet të jenë të dobishme. Plani i Putinit është t'i rezistojë kundërsulmimit ukrainas për disa muaj, pastaj të përfitojë nga periudha e dimrit për të përfunduar më pas hekurudhën deri në pranverën e vitit 2024.

Një datë që nuk është e rastësishme, por veçanërisht e rëndësishme nga pikëpamja politike e pikëpamje: ne do të votojmë si për Shtëpinë e Bardhë ashtu edhe për Parlamentin Europian dhe shpresa e Putinit është se në atë fazë mbështetja e luftës për Ukrainën do të humbasë fuqinë.

Kërcënimet e Medvedev

Sakaq, Rusia ka vendosur të jetë agresive edhe me Perëndimin. Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev tha dje se ushtarët britanikë të ngarkuar me trajnimin e trupave ukrainase në Ukrainë do të ishin objektiva legjitime për forcat ruse, si dhe fabrikat gjermane që prodhojnë raketa Taurus nëse furnizojnë Kievin.

Medvedev, në postin e tij si zëvendëskryetar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Rusisë, i cili është bërë një politikan gjithnjë e më luftarak dhe antiperëndimor në politikën ruse, tha se hapa të tillë nga Perëndimi po çojnë në Luftën e Tretë Botërore.

Në një postim në Telegram, Medvedev fillimisht e drejtoi zemërimin e tij ndaj Sekretarit të Mbrojtjes Britanik të emëruar së fundmi, Grant Shapps, i cili tha në një intervistë për gazetën se Londra dëshiron të vendosë instruktorë ushtarakë në Ukrainë, përveç trajnimit të forcave të armatosura ukrainase në Britani ose vende të tjera perëndimore. përpara.

"Kjo do t'i kthejë instruktorët e tyre në një objektiv legjitim të forcave tona të armatosura," shkroi Medvedev në Telegram.

Roli i Gjermanisë dhe Britanisë

"Duke ditur mirë se ata do të shkatërrohen pa mëshirë. Dhe jo si mercenarë, por pikërisht si forcat speciale britanike të NATO-s.

Më pas, Medvedev e ktheu vëmendjen te Gjermania, duke dënuar ata që duan që Berlini të furnizojë Ukrainën me raketa Taurus që mund të godasin territorin rus dhe të përpiqen të kufizojnë Moskën nga furnizimi i trupave të saj.

Ata thonë se është në përputhje me ligjin ndërkombëtar.

Epo, në atë rast, sulmet ndaj fabrikave gjermane ku prodhohen këto raketa do të ishin gjithashtu plotësisht në përputhje me ligjin ndërkombëtar," tha Medvedev.

"Këta budallenj po na shtyjnë në mënyrë aktive drejt Luftës së Tretë Botërore," tha Medvedev.

Rritja e trajnimit ushtarak britanik të ushtarëve ukrainas mund të zhvendoset në vendin e shkatërruar nga lufta sipas planeve të zbuluara nga Sekretari i ri i Mbrojtjes, Grant Shapps, raportoi dpa të dielën.

Shapps tha se ai kishte folur me shefat e ushtrisë për transferimin e "më shumë trajnimeve" në Ukrainë dhe u kërkoi kompanive britanike të mbrojtjes të rrisin prodhimin në vend.

“Ushtari” i Vladimir Putinit fiton zgjedhjet në Sllovaki, skenari që i frikësohej Evropa bëhet realitet, ja pse rezultati ka tronditur Perëndimin dhe Ukrainën

Një parti e kryesuar nga një figurë pro-Kremlinit siguroi më shumë vota sesa pritej në zgjedhjet në Sllovaki, gjë që mund të përbëjë një sfidë për unitetin e NATO-s dhe BE-së në Ukrainë. Sipas rezultateve paraprake, partia populiste SMER e Robert Fico fitoi 22.9% të votave. Sllovakia Progresive (PS), një parti liberale dhe pro-ukrainase fitoi 17.9%.

Fico, një ish-kryeministër dy herë, tani ka një shans për të rifituar postin, por së pari duhet të kërkojë partnerë koalicioni pasi partia e tij nuk siguroi një pjesë mjaft të madhe të votave për të qeverisur më vete.

Duke folur pas fitores së tij, Fico tha se "do të bëjë gjithçka" për të nisur bisedimet e paqes Rusi-Ukrainë. "Më shumë vrasje nuk do të ndihmojnë askënd," tha Fico.

Partia e moderuar e majtë Hlas, e udhëhequr nga një ish-anëtar i SMER dhe e formuar si një degë e SMER-it pas mosmarrëveshjeve të brendshme, doli e treta me 14.7% të votave. Me shtatë parti politike që arrijnë pragun e 5% të nevojshëm për të hyrë në parlament, negociatat e koalicionit pothuajse me siguri do të përfshijnë shumë lojtarë dhe mund të zgjasin shumë.

Pasojat për BE-në

Një qeveri e udhëhequr nga SMER mund të ketë pasoja të rënda për rajonin. Sllovakia është një anëtare e NATO-s dhe e Bashkimit Evropian, ishte në mesin e disa vendeve evropiane që kërkonin sanksione të ashpra të BE-së kundër Rusisë dhe i ka dhuruar një sasi të madhe pajisjesh ushtarake Ukrainës.

Por kjo ka të ngjarë të ndryshojë nën Fico, i cili ka fajësuar "nazistët dhe fashistët ukrainas" për provokimin e Presidentit rus Vladimir Putin për të nisur pushtimin, duke përsëritur narrativën e rreme që Putin ka përdorur për të justifikuar pushtimin e tij.

Ndërsa ishte në opozitë, Fico u bë një aleat i ngushtë i kryeministrit të Hungarisë Viktor Orban, veçanërisht kur bëhej fjalë për kritikat ndaj Bashkimit Evropian.

Ka spekulime se, nëse ai kthehet në pushtet, Fico dhe Orban mund të bashkohen dhe të krijojnë pengesa për Brukselin. Nëse partia qeverisëse e Polonisë Ligj dhe Drejtësi arrin të fitojë një mandat të tretë në zgjedhjet parlamentare polake muajin e ardhshëm, ky bllok ngatërrestarësh të BE-së mund të bëhet edhe më i fortë.

Ndihma për Ukrainën

Fico ka premtuar një fund të menjëhershëm të mbështetjes ushtarake sllovake për Ukrainën dhe ka premtuar se do të bllokojë ambiciet e NATO-s të Ukrainës, gjë që do t’i jepte fund mbështetjes së Sllovakisë për Ukrainën.

“Njerëzit në Sllovaki kanë probleme më të mëdha se Ukraina,” ka thënë shpesh, me zë të lartë Fico.

Të dielën, ai tha se qëndrimi i tij ishte të vazhdonte të ndihmonte Ukrainën "në një mënyrë humanitare" dhe përfundimisht të merrte pjesë në rindërtimin e saj të pasluftës, por jo për të ofruar më shumë ndihmë ushtarake për momentin.

Vendi prej 5.5 milionë banorësh i krijuar në vitin 1993 pas shpërbërjes së Çekosllovakisë ka qenë një mbështetës i vendosur i Ukrainës që kur Rusia pushtoi shkurtin e kaluar, duke dhuruar armë dhe duke hapur kufijtë për refugjatët që ikin nga lufta.

Propaganda ruse

Fico ka shërbyer më parë si kryeministër i Sllovakisë për më shumë se një dekadë, fillimisht midis 2006 dhe 2010 dhe më pas përsëri nga 2012 në 2018.

Ai u detyrua të jepte dorëheqjen në mars 2018 pas javësh protestash masive për vrasjen e gazetarit investigativ Jan Kuciak dhe të fejuarës së tij, Martina Kusnirova. Kuciak raportoi për korrupsionin midis elitës së vendit, duke përfshirë njerëz të lidhur drejtpërdrejt me Fico dhe partinë e tij SMER.

Fushata u karakterizua nga shqetësime për dezinformimin, me V?ra Jourová, zyrtarja më e lartë e çështjeve dixhitale të Komisionit Evropian, duke thënë paraprakisht se votimi do të ishte një "test" se sa efektive kanë qenë kompanitë e mediave sociale në kundërshtimin e propagandës ruse në Sllovaki. Sondazhet sugjerojnë se ndjenjat pro-ruse të Ficos janë shumë të zakonshme në Sllovaki.

Sipas një sondazhi nga GlobSec, një institut kërkimor për sigurinë me bazë në Bratislavë, vetëm 40% e sllovakëve besonin se Rusia ishte përgjegjëse për luftën në Ukrainë, përqindja më e ulët midis tetë shteteve të Evropës Qendrore dhe asaj Lindore dhe Balltike ku u fokusua GlobSec.

Britania: Pavarësisht vendimit të vendeve të tjera, ne do të mbështesim Ukrainën

Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën “pavarësisht se çfarë ndodh diku tjetër”, tha ministri i mbrojtjes Grant Shapps. Ai tha se besonte se SHBA dhe Polonia do të vazhdonin mbështetjen e tyre të fortë për Ukrainën pavarësisht presioneve të brendshme.

“Ishte e kuptueshme që çdo tension mbi mbështetjen e Ukrainës do të reflektohej gjatë zgjedhjeve, por mbështetja e Polonisë ishte “madhështore”, tha ai.

Duke iu kthyer SHBA-së, ai tha se “ne jemi shumë larg” nga tërheqja e mbështetjes nga vendi.

I pyetur nëse skenari më i keq ishte zgjedhja e Donald Trump, Shapps tha: “Jo, nuk mendoj se skenari më i keq është Trump, sepse ajo që do të ndodhë më pas do të jetë pyetja e vërtetë”.

“Britania, pavarësisht se çfarë ndodh diku tjetër, do të marrë një rol udhëheqës”.

Polonia paralajmëron Ukrainën kundër aleancës me Gjermaninë: Mos harroni kush ju ndihmoi në fillim!

Kryeministri polak ka paralajmëruar Ukrainën kundër krijimit të një aleance të ngushtë me Gjermaninë, pasi marrëdhëniet midis dy vendeve janë tensionuar.

Mateusz Morawiecki akuzoi Volodymyr Zelensky për fjalët që tha në OKB, i cili theksoi se ndalimi i Polonisë për grurin ukrainas do të ndihmonte Moskën.

“Unë e kuptoj që Zelensky tani mendon se do të krijojë një aleancë të ngushtë me Gjermaninë. Unë ju paralajmëroj se gjermanët gjithmonë do të përpiqen të arrijnë një mirëkuptim me rusët mbi vendet e Europës Qendrore,” tha Morawiecki.

“Ishte Polonia ajo që pranoi disa milionë ukrainas, ishin polakët që morën ukrainasit nën çati dhe ishim ne që ndihmuam më shumë kur gjermanët donin të dërgonin 5000 helmeta në Kievin e rrethuar nga trupat rusë.

“Dhe kjo nuk duhet harruar, President Zelensky.”

Marrëdhëniet filluan të tensionohen kur BE-ja vendosi të heqë një embargo ndaj importeve të drithërave ukrainase, por Polonia zgjati ndalimin për të mbrojtur fermerët e saj nga kufizimi.

Ukraina paraqiti një ankesë në Organizatën Botërore të Tregtisë dhe, në OKB, Zelensky akuzoi Poloninë për përfshirje në “teatër politik” që vetëm po ndihmonte Moskën.

Polonia njoftoi menjëherë se nuk do të dërgonte më armë në Ukrainë përtej dërgesave për të cilat është rënë dakord tashmë, me kryeministrin e saj duke i thënë Zelenskyt “të mos i ofendojë kurrë më polakët”.

Megjithatë, kryeministri polak këmbënguli se do të vazhdojë të ndihmojë Ukrainën të mposht Rusinë.

Polonia do të mbajë zgjedhje parlamentare brenda më pak se dy javësh dhe partia qeverisëse Ligj dhe Drejtësi (PiS) e  Moraëiecki është kritikuar nga e djathta ekstreme për atë që thotë se është qëndrimi i nënshtruar i qeverisë ndaj Ukrainës.

Analistët thonë se kjo e ka detyruar PiS, i cili mund të mos sigurojë një shumicë, të miratojë një qasje më konfrontuese ndaj Kievit si pjesë e fushatës së tyre.

Në të vërtetë, vendimi për të mos furnizuar më armë erdhi së bashku me komentet e ministrit Jacek Sasin, i cili tha se  “interesat polake janë të parat”.

Droni ukrainas godet bazën e helikopterëve në Soçi

Nga: M.H.

Sipas raportimeve, dronët ukrainas kanë goditur me sukses një bazë helikopterësh në Soçi dhe një fabrikë avionësh në Smolensk.

Videot e postuara në mediat sociale lokale ruse treguan tym dhe shpërthime pranë bazës ajrore Adler të Soçit, por ishte e paqartë se cila ishte shkalla e dëmit në kohën e këtij publikimi, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

Inteligjenca ushtarake e Ukrainës (HUR) ishte pas sulmit, sipas Ukrainska Pravda.

Fabrika e avionëve në Smolensk, e cila duket se ka qenë objektivi i sulmit është pjesë e korporatës shtetërore të armatimit të raketave taktike.

Ministri ukrainas i mbrojtjes falënderon homologun amerikan

Nga: M.H.

Rustem Umerov zbuloi se kishte një bisedë telefonike me Sean Austin, në të cilën sekretari amerikan i mbrojtjes e siguroi atë se mbështetja amerikane për Ukrainën do të vazhdonte.

Administrata e Biden-it ka dashur të theksojë se ndihma ushtarake dhe financiare për Ukrainën do të vazhdojë.

Pavarësisht se Kongresi ka hequr fondet për Kievin nga marrëveshja e rënë dakord për të parandaluar një mbyllje të qeverisë, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

Vetë presidenti tha se Shtetet e Bashkuara:

Në asnjë rrethanë nuk mund të lejojnë që mbështetja amerikane për Ukrainën të ndërpritet” dhe priste që zoti McCarthydo të mbajë angazhimin e tij ndaj popullit të Ukrainës dhe të sigurojë kalimin e mbështetjes së nevojshme për të ndihmuar Ukrainën në këtë moment kritik”.

Ministri i Jashtëm i Kievit thotë se Ukraina është duke rritur prodhimin vendas të armëve

Nga: M.H.

Dmytro Kuleba, ka thënë se Rusia bën një gabim nëse mendon se mund të "presë" ndihmën ushtarake për Ukrainën.

Duke postuar në X, i njohur më parë si Twitter, ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës tha:

Ukraina vetëm sa do të forcohet dhe agresioni rus do të dështojë”, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

“Ne nuk po sjellim vetëm armë në Ukrainë. Ne po rrisim prodhimin vendas dhe bashkëprodhimin me partnerët në NATO dhe më gjerë.”

Borrell thotë se blloku do të rrisë ndihmën ushtarake për Ukrainën

Nga: M.H.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, ka thënë se blloku do të rrisë mbështetjen ushtarake për Ukrainën, pasi Kongresi i SHBA miratoi një projekt-ligj për financimin e ndërprerë të shtunën vonë, i cili hoqi dorë nga ndihma për Kievin.

Zoti Borrell tha në një konferencë shtypi gjatë një vizite në Kiev se përballë një "kërcënimi ekzistencial për Evropën", "propozimi në tryezë" tregoi se BE-ja dëshironte të rriste ndihmën ushtarake për Ukrainën, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

Ai foli pas takimit të tij të parë personal me ministrin ukrainas të mbrojtjes Rustem Umerov, i cili u emërua muajin e kaluar.

"Le të shohim se çfarë do të ndodhë në SHBA, por nga ana jonë, ne do të vazhdojmë të mbështesim dhe rrisim mbështetjen tonë," tha Borrell, i pyetur për votimin në Uashington.

"Ukrainasit po luftojnë me gjithë guximin dhe kapacitetet e tyre," tha ai. Nëse BE dëshiron që ata të jenë më të suksesshëm, shtoi ai, "ne duhet t'u ofrojmë armë më të mira dhe më të mëdha".

Zelensky: Asgjë nuk do ta dobësojë vendosmërinë e Ukrainës për të fituar luftën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha sot se asgjë nuk do ta dobësojë vendosmërinë e Ukrainës për të fituar në luftën kundër Rusisë, një ditë pasi Kongresi amerikan miratoi një projekt-ligj për financimin e urgjencës për qeverinë federale të SHBA-së, por pa përfshirë një ndihmë të re për Ukrainën.

Gjithashtu, ministri ukrainas i mbrojtjes Rustem Umerov theksoi se në një bisedë telefonike që ka pasur me homologun e tij amerikan Lloyd Austin, ka marrë garanci se Kievi do të marrë ndihmë të mëtejshme ushtarake nga Uashingtoni.

“Sekretari Austin më ka siguruar se mbështetja e SHBA për Ukrainën do të vazhdojë dhe se ushtarët ukrainas do të vazhdojnë të kenë mbështetje të fortë në fushën e betejës”, tha Umerov për X.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Ukrainës, Oleg Nikolenko theksoi gjithashtu se qeveria ukrainase po punon me partnerët e saj amerikanë për të siguruar që vendimi i ri për buxhetin amerikan, i cili do të merret në 45 ditët e ardhshme, do të përfshijë fonde të reja për të ndihmuar Ukrainën. Ai u përpoq të siguronte ukrainasit për mbështetjen e ardhshme të SHBA, duke vënë në dukje se fondet e miratuara më parë nuk do të prekeshin.

SHBA – ja e ka ndihmuar Kievin më shumë se kushdo tjetër, duke lëshuar rreth 110 miliardë dollarë ndihmë civile dhe ushtarake që nga shkurti i vitit 2022.

Zelensky, në një fjalim të filmuar me rastin e Ditës së Mbrojtësit, nuk iu referua drejtpërdrejt votimit të djeshëm në Kongres, por përsëriti vendosmërinë e tij për të luftuar deri në fitore.

Siç tha ai, Ukraina do të pushojë së rezistuari vetëm ditën kur të fitojë. “Ndërsa i afrohemi fitores, çdo ditë themi: “Do të luftojmë për aq kohë sa të duhet”.

Presidenti amerikan Joe Biden u zotua sot se Uashingtoni nuk do ta braktisë Ukrainën, duke theksuar se republikanët janë zotuar të miratojnë ndihmën shtesë për Ukrainën në një votim të veçantë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat