Papa: Dorëheqja “në të mirë të Kishës” - Bota Sot
Papa: Dorëheqja “në të mirë të Kishës”

Bota

Papa: Dorëheqja “në të mirë të Kishës”

Më: 13 shkurt 2013 Në ora: 15:55

Papa Benedicti XVI ka bërë paraqitjen e parë publike, prejse ka njoftuar se do të japë dorëheqje.

Duke folur para një audience në Vatikan, ai ka thënë se dorëheqja “është në të mirë të Kishës”.

“Jam i vetëdijshëm për rëndësinë e vendimit, por edhe për zvogëlimin e forcës sime shpirtërore dhe fizike”, ka thënë Papa.

Benedicti XVI do të heqë dorë nga detyrat e Papatit më 28 shkurt.

Kjo është dorëheqja e parë e një pape në gati 600 vjet.

Papa i ri duhet të zgjidhet deri në fund të muajit mars.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...