Jemeni parandalon komplotin e Al Qaedas - Bota Sot
Jemeni parandalon komplotin e Al Qaedas

Bota

Jemeni parandalon komplotin e Al Qaedas

Më: 8 gusht 2013 Në ora: 00:01

Autoritetet e Jemenit thanë se kanë parandaluar një komplot të al Kaidës për marrjen e dy qyteteve jugore dhe për të sulmuar objektet strategjike të naftës dhe gazit aty pranë.

Zyrtarët thanë se plani i al-Kaidës ishte rrëmbimi ose vrasja e të huajve që punojnë në këto objekte.

Njoftimi vjen ndërkohë që një goditje me avion të telekomanduar, që besohet se është ndërmarrë nga Shtetet e Bashkuara, la të vrarë të paktën 7 anëtarë të al-Kaidës në Jemen.

Paralajmërimet për sulme të mundshme të al-Kaidës bënë që Uashingtoni të mbyllte përkohësisht misionet diplomatike në disa vende të Lindjes së Mesme dhe të Afrikës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...