SHBA në “luftë” me të ftohtin brutal - Bota Sot
SHBA në “luftë” me të ftohtin brutal

Bota

SHBA në “luftë” me të ftohtin brutal

Më: 7 janar 2014 Në ora: 08:41

I ftohti brurtal që ka përfshirë Amerikën Veriore po shkon drejt linjdes, duke sjellë temperatura të papara në dy dekada.

Nga Montana në Merilend, rreth gjysma e popullsisë amerikane është vendosur nën alarm.

Në Kanada, provinca Ontario po përballet me temperatura prej -40 gradësh Celsius.

Mijëra fluturime janë anuluar dhe banorët kanë thënë se lëkura e tyre mund të ngrijë nëse dalin jashtë.

Banorët në bregun verilindor të SHBA-së janë paralajmëruar që të përgatiten për të ftohtët të martën.

Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo, ka thënë se pjsë të rrugëve kryesore do të mbyllen në përgatitje për motin ekstrem.

Sipas tij, temperaturat mund të arrijnë në -26 gradë Celsius gjatë natës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...