Fillon marshi përkujtimor për viktimat e Srebrenicës - Bota Sot
Fillon marshi përkujtimor për viktimat e Srebrenicës

Bota

Fillon marshi përkujtimor për viktimat e Srebrenicës

Më: 8 korrik 2015 Në ora: 14:16

Disa mijëra njerëz kanë filluar marshin 100 kilometërsh për të përkujtuar viktimat e masakrës së Srebrenicës.

Pjesëmarrësit në marshin tre ditorë, do të kalojnë nëpër rrugën që djemtë dhe burrat myslimanë ndërmorrën, të cilët po iknin nga forcat serbe të Bosnjes, të cilët po avanconin drejt zonës së mbrojtur të Kombeve të Bashkuara, në Srebrenicë më 11 korrik të vitit 1995.

Sidoqoftë, marshi përkujtimor ka filluar nga ana e kundërt e rrugëtimit, duke filluar nga vendi Nezuk i cili është afër Tuzlës për të vazhduar drejt Srebrenicës.

Marshuesit pritet të mbërrijnë në qendrën memorial të Srebrenicës në Potoçari më 11 korrik, në 20 vjetorin e masakrës.

Në masakrën e Srebrenicës janë vrarë afri 8,000 mijë burra dhe djem myslimanë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...