Sarajeva nderon viktimat e fundit të identifikuara të Srebrenicës - Bota Sot
Sarajeva nderon viktimat e fundit të identifikuara të Srebrenicës

Bota

Sarajeva nderon viktimat e fundit të identifikuara të Srebrenicës

Më: 9 korrik 2015 Në ora: 13:34

Mijëra njerëz kanë dalë në rrugën kryesore të Sarajevës për të nderuar 136 arkivole janë nisur për në Srebrenicë, të cilat bartnin viktimat e fundit të identifikuara të masakrës. Ata do të varrosen nëSrebrenicë në përvjetorin e20-të të masakrës.

Kamioni i cili po barte me vete arkivolet është ndalur para presidencës së Bosnjes, ku nënat, motrat dhe gratë e viktimave thyen heshtjen duke vajtuar më të dashurit e tyre.

Trupat serbe të Bosnjes dhe paramilitarët serbë, më 11 korrik 1995 vranë afro 8,000 burra dhe djem myslimanë në masakrën, që nga gjykatat ndërkombëtare cilësohet si gjenocid.

Bosnje Hercegovina po përgatitet që të shënojë 20 vjetorin e vrasjeve, ndërkaq viktima të reja të masakrës janë akoma duke u gjetur nëpër varre masive.

Deri më tani rreth 7,000 mijë viktima janë zhvarrosur nga 93 varre masive.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...