Më 6 dhjetor në Armeni mbahet referendum - Bota Sot
Më 6 dhjetor në Armeni mbahet referendum

Bota

Më 6 dhjetor në Armeni mbahet referendum

Më: 8 tetor 2015 Në ora: 18:25

Presidenti i Armenisë Serzh Sargisian ka nënshkruar një dekret, përmes së cilës në vend do të mbahet referendum, më 6 dhjetor.

Përmes kësaj pritet të ndryshohet rendi kushtetues, duke e shndërruar Armeninë në republikë parlamentare.

Qindra aktivistë të opozitës për ditë të tëra kanë kundërshtuar ndryshimet kushtetuese.

Sipas propozimit të bërë, kompetencat e presidentit do të barten tek parlamenti dhe presidenti nuk do të zgjidhet drejtpërdrejtë nga vota e popullit.

Zgjatja e mandatit të presidentit do të bëhet nga pesë në shtatë vjet.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat