Australi: Miratohet ligji për martesën e personave të gjinisë së njejtë - Bota Sot
Australi: Miratohet ligji për martesën e personave të gjinisë së njejtë

Bota

E martë, 13 nëntor 2018

Australi: Miratohet ligji për martesën e personave të gjinisë së njejtë

Më: 7 dhjetor 2017 Në ora: 08:52
Pamje nga kryeqyteti Kanberra në Australi

Parlamenti i Australisë e ka miratuar legjislacionin për lejimin e martesës së personave me gjini të njejtë në gjithë vendin.

Dhoma Përfaqësuese e Australisë sot e miratoi leegjislacionin, me të cilin ndryshohet definimi i martesës si bashkimin ndërmjet mashkullit dhe femrës në “bashkim të dy njerëzve”.

Një javë më herët ky legjislacion ka kaluar edhe në Senatin e këtij vendi.

Pas votimit, aktivistët për të drejtat e komunitetit homoseksual kanë festuar para ndërtesës së parlamentit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test