Mogherini: Zgjidhja e konfliktit Izrael-Palestinë, dy shtete - Bota Sot
Mogherini: Zgjidhja e konfliktit Izrael-Palestinë, dy shtete

Bota

E shtunë, 20 tetor 2018

Mogherini: Zgjidhja e konfliktit Izrael-Palestinë, dy shtete

Më: 7 dhjetor 2017 Në ora: 16:33
Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, deklaroi sot se BE beson zgjidhja e vetme për konfliktin ndërmjet Izraelit dhe Palestinës është “dy shtete”.

“Bashkimi Evropian ka qëndrim të qartë dhe unik. Besojmë se zgjidhja e vetme reale e konfliktit Izrael-Palestinë – dy shtete, ndërsa Jerusalemi do të ishte kryeqytet i të dyja shteteve”, tha Mogherini duke iu referuar vendimit të presidentit amerikan Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test