Alarmi në Vietnam, vajzat rrëmbëhen për t’u martuar në Kinë - Bota Sot
Alarmi në Vietnam, vajzat rrëmbëhen për t’u martuar në Kinë

Bota

Alarmi në Vietnam, vajzat rrëmbëhen për t’u martuar në Kinë

Më: 9 shkurt 2018 Në ora: 14:34
Vietnam

Në veri të Vietnamit, vajzat po zhduken. Këto vajza, disa 13 vjeçe, janë viktima të trafikimit të nuseve, pasi janë rrëmbyer dhe dërguar në Kinë për t’u shitur për martesë.

Sipas organizatës për të drejtat e fëmijëve “Plan International”, ky lloj i martesës së detyruar ka qenë në rritje të ngadaltë, por në mënyrë të qëndrueshme gjatë dekadës së kaluar.

Në Kinë praktikohet politika e një fëmije për familje, e preferenca tyre për djem ka sjellë një ulje të ndjeshme të femrave për martesë, çka i detyron një pjesë të madhe prej tyre të martohen me femra që vijnë nga shtete të tjera.

Fotografi Vincent Tremeau udhëtoi për në Vietnam me Kirsty Cameron nga “Plan International” për t’u takuar me familjet e këtij fshati ku vajzat rrëmbehen, jo pak herë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...