Pamje të rënda, kurdët gjuajnë me anti-tank një kamion pro turk - Bota Sot
Pamje të rënda, kurdët gjuajnë me anti-tank një kamion pro turk

Bota

E enjte, 15 nëntor 2018

Pamje të rënda, kurdët gjuajnë me anti-tank një kamion pro turk

Më: 9 shkurt 2018 Në ora: 18:44
Lufta

Një ngjarje e filmuar, supozohet të ketë ndodhur në Sirinë veriperëndimore ku shihet një automjet ushtarak i milicisë pro-turke i shkatërruar nga një armë anti-tanke milicisë kurde ka marrë vëmendjen e mediave ndërkombëtare.

Videoja tregon një kamion që lëviste në një rrugë të vendit në rajonin e Afrinit të Sirisë duke u hedhur në copa pasi një lëshues anti-tankt e goditi atë, raporton “Sputnik International”.

Automjeti me shumë gjasa i përket grupit të milicisë pro-turke dhe ishte shkatërruarnga një armë sovjetike 9K111 Fagot – telekomandë anti-tank sistem raketash të pajisur nga luftëtarët kurdë.

Pamja është publikuar nga grupi i militantëve kurd.

Më pak se një javë më parë, anëtarët e Njësisë së Mbrojtjes së Popullit të Kurdëve (YPG) ngarkuan gjithashtu një video që tregonte se ata shkatërruan një tank.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test