Gratë në Spanjë në grevë, anulohen trenat - Bota Sot
Gratë në Spanjë në grevë, anulohen trenat

Bota

Gratë në Spanjë në grevë, anulohen trenat

Më: 8 mars 2018 Në ora: 09:33
Ilustrim

Shumë shërbime të trenave në Spanjë janë anuluar, pasi punëtorët kanë hyrë në grevë për të nxjerrë në pah pabarazitë gjinore në Ditën Ndërkombëtare të Gruas.

Treqind trena nuk do të operojnë gjatë ditës së sotme, ka bërë të ditur Ministria e Transportit e Spanjës.

Greva 24-orëshe, e thirrur nga dhjetë sindikata, ka qenë temë e shumë debateve.

Grupet feministe po ashtu kanë kërkuar nga gratë të mos shpenzojnë para sot dhe të mos i bëjnë punët e shtëpisë. Por, disa kanë dalë kundër grevës.

Partia në pushtet Partido Popular ka thënë se aksioni është për “elitat feministe dhe jo për gratë me probleme të përditshme”.

Aktorja spanjolle, Penelope Cruz, ka anuluar ngjarjet e planifikuara publike dhe do të hyjë në grevë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test