Ambasadori francez: Prioritet është zgjidhja politike në Siri - Bota Sot
Ambasadori francez: Prioritet është zgjidhja politike në Siri

Bota

Ambasadori francez: Prioritet është zgjidhja politike në Siri

Më: 16 prill 2018 Në ora: 22:09
Franco Delatro

Ambasadori francez në Kombet e Bashkuara, Franco Delatro tha sot se prioritetet e SHBA-së, Britanisë dhe Francës, të cilat sulmuan vendet e dyshuara siriane me armë kimike, duhet të lëvizin drejt gjetjes së një zgjidhje gjithëpërfshirëse politike, për konfliktin shtatëvjeçar në Siri.

Delatro u tha gazetarëve në selinë e OKB-së në Nju Jork, se rezoluta e re e Këshillit të Sigurimit, e propozuar nga Franca, Shtetet e Bashkuara dhe Britania nw mbrëmjen e së shtunës, përfshin për herë të parë aspektet kryesore të krizës siriane “armët kimike, një qasje humanitare dhe zgjidhje politike”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test