Danimarka tërheq forcat speciale nga Iraku - Bota Sot
Danimarka tërheq forcat speciale nga Iraku

Bota

E shtunë, 20 tetor 2018

Danimarka tërheq forcat speciale nga Iraku

Më: 17 maj 2018 Në ora: 13:03
Ushtar danez

Rreth 60 forca speciale të Danimakrës do tëtërhiqen nga Iraku, kjo pasi që shumë zona të kontrolluara nga i ashtuquajturi Shteti Islamik janë çliruar.

Mbështetja do të përfundojë në fund të vjeshtës, bën të ditur Ministria e Mbrojtjes e Danimarkës.

Por, rreth 180 forca ushtarake ende do të qëndrojnë në bazën ajrore të al-Asadit në Irak dhe do të kontribuojnë në mbikëqyrje si pjesë e një koalicioni ndërkombëtar që lufton grupin militant islamik.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test