Ekspertja e gjuhës së trupit zbulon se si Trump tregoi fuqinë e tij në shtrëngimin e duarve me Kim Jong-un - Bota Sot
Ekspertja e gjuhës së trupit zbulon se si Trump tregoi fuqinë e tij në shtrëngimin e duarve me Kim Jong-un

Bota

E martë, 23 tetor 2018

Ekspertja e gjuhës së trupit zbulon se si Trump tregoi fuqinë e tij në shtrëngimin e duarve me Kim Jong-un

Nga: G.B Më: 12 qershor 2018 Në ora: 13:08
Donald Trump dhe Kim Jong-un

Presidenti amerikan Donald Trump dhe shtrëngimi historik i duarve me Kim Jong-un zbulojnë se të dy liderët dëshirojnë të marrin dorën e sipërme, zbulon një ekspert i gjuhës trupore.

Takimi i së hënës ishte formal me të dy liderët që hynin mbi qilimin e kuq nga skajet e kundërta për të përshëndetur njëri-tjetrin me një shtrëngim duarsh shumë të parashikuar, përcjell Bota sot.

Duke folur për DailyMail.com, një eksperte e gjuhës trupore shpërtheu në momentin kur burrat u shfaqën në skenë, në firmë dhe shtrëngimin e duarve, që ajo thotë se shfaqi pushtetin në të dy anët.

Patti Wood, e cila ka studiuar gjuhën e trupit për dekada, zbuloi se si njerëzit me zakonet kulturore perëndimore dhe aziatike do të analizonin takimin ndryshe - duke thënë se secili do t'i konsideronte fituesit e liderëve të tyre të ndërveprimit të parë.

Wood filloi të identifikonte gjuhën e trupit të tyre në çastin që ata shfaqeshin nga të dyja anët e skenës.

Ajo thotë se shpejtësia me të cilën ata ecnin shfaqet 'barazia e pushtetit'.

"Të dy dolën nga të dyja anët e skenës në të njëjtën kohë dhe ecnin drejt njëri-tjetrit me të njëjtën shpejtësi, duke treguar barazinë e fuqisë", thotë ajo.

Pastaj, në mënyrë tipike Trump zgjati krahun e tij të parë për të filluar shtrëngimin e dorës.

"Ai doli i fortë, e shtriu dorën dhe e shtriu për ta bërë veten të shfaqur edhe më i madh se ai," thotë Wood.

Ajo e quan 'sjellje bazë' gjestin e Trump.

'Në mjediset e biznesit, zakonisht është personi më pak i fuqishëm që inicion shtrëngimin e dorës,' thotë Druri. "Më duket interesante se ai e përdor atë si një lëvizje dominuese"./BS/

Image
Image

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test