Rrëmben avionin pa pasagjërë, mekaniku e përplas në një akt vetëvrasjeje - Bota Sot
Rrëmben avionin pa pasagjërë, mekaniku e përplas në një akt vetëvrasjeje

Bota

E martë, 16 tetor 2018

Rrëmben avionin pa pasagjërë, mekaniku e përplas në një akt vetëvrasjeje

Më: 11 gusht 2018 Në ora: 08:30
Aeroporti ndërkombëtar “Sea-Tac”

Një mekanik “kamikaz” vodhi një avion pa pasagjerë të kompanisë ajrore “Horizon Airlines”, për t’u ngritur pa autorizim në fluturim nga Aeroporti ndërkombëtar “Sea-Tac”, derisa i ndjekur nga avionë ushtarakë përfundoi i rrëzuar pranë një ishulli të vogël në “Puget Sound” natën e së premtes, në Seattle të Shteteve të Bashkuara.

Të dhënat paraprake tregojnë se mekaniku 29-vjeçar rrëmbeu një avion “Horizon Air Q400”, ndërsa përplasja ndodhi për shkak se ai po bënte “manovra të pazakonta në ajër”, ose për “mungesë të aftësive të pilotimit”, deklaroi Departamenti i sherifëve të kantonit Pierce. Sipas zëdhënësit të policisë, Ed Troyer, personi vendosi thjesht të vriste veten, ndërsa përjashtoi mundësinë e lidhjes me terrorizmin.

Një video e përfunduar në mediet lokale tregon avionin duke bërë manovra të rrezikshme dhe kthesa të pazakonta në agim. Dëshmitarë të rastit thonë se kanë parë aeroplanin të ndiqej nga avionë luftarakë të ushtrisë, përpara se ai të rrëzohej në ishullin Ketron, në jugperëndim të Tacomës, në Uashington.

Fatmirësisht, asnjë pasagjer nuk ishte në bordin e tji. Troyer shtoi gjithashtu se avionë “F-15” u ngritën në fluturim “brenda pak minutash” dhe se pilotët u përpoqën të ruanin “sigurinë e personave në tokë”.

Tashmë policia po ndërmerr një hetim mbi formimin e rezidentit të kantonit Pierce, emri i të cilit nuk bëhet momentalisht i ditur, si dhe për motivet e këtij akti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test