Vazhdon “lufta”, SHBA paralajmërim të ri për Turqinë - Bota Sot
Vazhdon “lufta”, SHBA paralajmërim të ri për Turqinë

Bota

E premte, 16 nëntor 2018

Vazhdon “lufta”, SHBA paralajmërim të ri për Turqinë

Më: 17 gusht 2018 Në ora: 08:03
Flamuri i SHBA-së dhe ai i Turqisë.

Shtetet e Bashkuara kanë kërcënuar se mund t'i vendosin më shumë sanksione Turqisë, nëse kjo e fundit nuk e liron pastorin e arrestuar amerikan, Andrew Brunson.

Brunson është mbajtur në Turqi për gati dy vjet, si pasojë e dyshimeve për lidhje me grupe politike.

Mosmarrëveshjet për lirimin e tij kanë detyruar dy ish-vendet aleate që të aplikojnë tarifa ndaj njëra-tjetrës.

Kjo situatë ka përkeqësuar krizën e valutës turke, lira, e cila ka humbur gati një të tretën e vlerës kundrejt dollarin amerikan nga muaji janar.

Megjithatë, vlera e lirës është rritur lehtas më herët gjatë kësaj jave, pasi Qeveria Turke ka rritur tarifat në importet e veturave, pijeve alkoolike dhe gjetheve të duhanit që vijnë nga SHBA-ja.

Mirëpo edhe ajo rritje duket të jenë lënë në hije nga kërcënimet e reja amerikane.

Javën e kaluar Shtetet e Bashkuara kanë vendosur tarifa në importet e mateleve që vijnë nga Turqia, derisa të enjten, Sekretari amerikan i Thesarit, Steven Mnuchin ka thënë se "ne kemi edhe më shumë se kaq, në rast se Brunson nuk lirohet menjëherë".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test