Ndryshimi i klimës do të rrisë kërcënimin e tsunamive që mund të shkatërrojnë shumë qytete - Bota Sot
Ndryshimi i klimës do të rrisë kërcënimin e tsunamive që mund të shkatërrojnë shumë qytete

Bota

E premte, 16 nëntor 2018

Ndryshimi i klimës do të rrisë kërcënimin e tsunamive që mund të shkatërrojnë shumë qytete

Më: 17 gusht 2018 Në ora: 10:17
Ilustrim

Një paralajmërim kanë dhënë shkencëtarët për "tsunamitë shkatërruese" të shkaktuara nga ndryshimet klimatike.

Hulumtimet e reja sugjerojnë se nivelet në rritje të detit – të shkaktuara nga ngrohja globale – rrisin ndjeshëm kërcënimin e valëve vrasës gjigante.

Tsunami është një nga fatkeqësitë më të rënda natyrore dhe ekspertët thonë se mund të gjenden edhe më keq.

Një studim i ri i Science Advances modeloi ndikimin e tsunamit bazuar në rritjen e nivelit të detit dhe zbuloi rezultate shqetësuese. Ai gjeti se nivelet në rritje të detit lejuan tsunami të arrijnë më shumë në brendësi, duke rritur ndjeshëm rrezikun e përmbytjeve.

Kjo do të thotë se tsunami të vegjël që nuk mund të jenë vdekjeprurës sot mund të bëjnë kërdi në të ardhmen.

“Hulumtimi ynë tregon se rritja e nivelit të detit mund të rrisë ndjeshëm rrezikun e cunamit, që do të thotë se tsunami më i vogël në të ardhmen mund të kenë të njëjtat ndikime negative, siç do të ndodhte sot tsunami i madh”, tha Robert Weiss, profesor i gjeotekencave në Virginia Tech.

Weiss punoi me Observatorin e Tokës të Singaporit, Universitetin Teknologjik Nanyang dhe Universitetin Kombëtar të Tajvanit për të përcaktuar rreziqet e tsunamit të ardhshëm.

Ai shpjegoi se tsunami të vogla të krijuara nga tërmetet ndodhin shpesh në mbarë botën dhe mund të jenë më të rrezikshme.

Hulumtuesit krijuan tsunami të kompjuterizuar në nivelet e tanishme të detit dhe pastaj i krahasuan ato me të njëjtat simulime me rritjen e nivelit të detit.

Simulimet Weiss treguan efektin e një cunami në Macau, një rajon me popullsi të dendur në jug të Kinës.

Zona konsiderohet përgjithësisht e sigurt nga kërcënimi i tsunamit. Në nivelet e tanishme të detit, një tërmet do të duhej të matte një përmasë 8,8 ose më të lartë për të shkaktuar “përmbytje të përhapur nga tsunami” në Macau.

Por me një ngritje në nivelin e detit, shpeshtësia e përmbytjeve të nxitura nga cunami në simulim u rrit me 2.4 herë.

Shkencëtarët përdorën 5.000 simulime tsunami të krijuara nga “tërmetet sintetike” në kanalin e Manila.

Hendeku i Manilës është pika kryesore e rrezikut për tsunamitë e mëdha në Detin e Kinës Jugore.

Nuk ka përjetuar një tërmet më të madh se madhësia 7.8 që nga shekulli i 16-të.

Por bashkëautori i studimit Wang Yu tha se rajoni ndan shumë ngjashmëri me zonat burimore që çuan në tërmetin vdekjeprurës të Indonezisë 2004 dhe tërmetin e Japonisë në vitin 2011 – të cilat çuan në tsunami të mëdha.

Në të ardhmen, është e mundur që tërmetet me magnitudë më të vogël mund të nxisin ngjarje të ngjashme – të gjitha në sajë të niveleve në rritje të detit.

Është vlerësuar se nivelet e detit në rajonin e Macau do të rriten me 1.5 këmbë deri në vitin 2060, dhe me 3 këmbë deri në 2100.

“Deti i Kinës Jugore është një pikënisje e shkëlqyer për një studim të tillë, sepse është një oqean me rritje të shpejtë të nivelit të detit dhe gjithashtu vendndodhjen e shumë qyteteve mega me pasoja të rëndësishme në mbarë botën, nëse ndikohen”, shpjegoi Weiss.

“Rritja e nivelit të detit duhet të merret parasysh për qëllime të planifikimit, për shembull për përpjekjet e rikuperimit, por gjithashtu për hartimin e masave mbrojtëse, të tilla si detet apo infrastruktura e gjelbër”.

“Ne duhet të studiojmë ndryshimet lokale të nivelit të detit në mënyrë më gjithëpërfshirëse në mënyrë që të krijojmë modele më të mira parashikuese që ndihmojnë për të bërë investime në infrastrukturë që janë afër qëndrueshmërisë”.

Nivelet e detit nuk po rriten vetëm në Detin e Kinës Jugore – ato po rriten në nivel global.

Është vlerësuar se do të shohim një rritje prej 1 deri 8 këmbë gjatë shekullit të 21-të.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test