Ekzekutohen 3 persona në qendër të Meksikos - Bota Sot
Ekzekutohen 3 persona në qendër të Meksikos

Bota

Ekzekutohen 3 persona në qendër të Meksikos

Më: 16 shtator 2018 Në ora: 00:49
Policia

Sheshi kryesor i kryeqytetit të Meksikës, që është dhe një nga atraksionet turistike më të frekuentuara, është bërë vend i një masakre.

Tre persona të veshur si muzikantët popullore “mariaçi” kanë hapur zjarr duke ekzekutuar tre persona.

Pas disa vite imunitet nga dhuna e kriminalitetit që ka pllakosur Meksikën, kryeqyteti i saj ka pasur një intensifikim të vrasjeve, frenimi i të cilave do të jetë një nga problemet kryesore me të cilat do të përballet pushteti i ardhshëm lokal. Autoritetet policore kanë saktësuar se ngjarja ndodhi në sheshin Garibalti, një destinacion i njohur turistik i mbushur me bare e kafene ku këndojnë muzikantët tradicionalë.

Në momentin e sulmit viktimat ndodheshin në një restorant dhe agjentët kanë gjetur pranë tyre mbi 60 gëzhoja plumbash.

Ndonëse autorët nuk janë identifikuar ende, policia fajëson për rritjen e kriminalitetit grupet e dhunshme që kërkojnë të kontrollojnë shitjen e drogës dhe gjobëvëniet.

Dhe në fakt, sheshi Garibaldi ndodhet në kufi me një nga lagjet më të dhunshme të kryeqytetit meksikan, Tepito, bastion i bandës La Union, që po kërkon të imponohet me anë të dhunës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...