Papa krahason abortin me vrasjen në stil mafioz - Bota Sot
Papa krahason abortin me vrasjen në stil mafioz

Bota

E martë, 16 tetor 2018

Papa krahason abortin me vrasjen në stil mafioz

Më: 10 tetor 2018 Në ora: 16:44
Papa Francesku

Papa Françesku krahasoi abortin e sotëm me një vrasje të stilit mafioz, duke deklaruar se është e njëjtë me punësimin e një vrasësi për "kapjen e jetës njerëzore për të zgjidhur problemin".

Ky është, sipas agjencisë AP, komenti më i fuqishëm i Papës mbi abortin, të cilin ai e bëri gjatë një fjalimi të rregullt dedikuar ndaj urdhërimit që t'u kërkohet besimtarëve të mos vrasin.

Papa tha se disa njerëz e justifikojnë abortin si një respekt për të drejta të tjera, por ai gjithashtu pyeste veten se si "një veprim që shtyp jetën e pafajshme dhe të pafuqishme”.

Ai gjithashtu pyeti nëse ishte e drejtë të "merrej jeta njerëzore" për të zgjidhur problemin.

"A është e drejtë të punësosh një vrasës për ta zgjidhur problemin? Nuk është. Ne nuk mund të marrim jetën njerëzore, edhe nëse është e vogël, "tha Papa.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test