Shënohet Dita Ndërkombëtare e Fëmijës Vajzë - Bota Sot
Shënohet Dita Ndërkombëtare e Fëmijës Vajzë

Bota

Shënohet Dita Ndërkombëtare e Fëmijës Vajzë

Më: 11 tetor 2018 Në ora: 07:11
Ilustrim

Që nga viti 2012, 11 tetori ka shënuar Ditën Ndërkombëtare të Fëmijës Vajzë.

Kjo ditë ka për qëllim të vë në pah dhe të adresojë nevojat dhe sfidat me të cilat vajzat përballen, me synim promovimin dhe fuqizimin e vajzave si dhe përmbushjen e të drejtave të tyre njerëzore.

Gjeneratat e sotme përgatiten për një botë të transformuar nga zbulimet dhe automatizimi. Ka shumë punëtorë të edukuar dhe me shkathtësi, mirëpo shumica e vajzave janë të pa punësuara apo të pa arsimuara.

Në Kosovë janë paraparë disa aktivitete për shënimin e kësaj dite: USAID-i në partneritet me IPKO Foundation do të shënojë Ditën Ndërkombëtare të Vajzave, si dhe organizata PEN mban turnirin e futbollit të vajzave nga shkolla të mesme dhe fillore të Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test